Základním a středním školám hrozí, že od 1. listopadu přijdou o přístup na internet. Jeho provoz totiž od roku 2002 až do konce loňského roku dotovalo ministerstvo školství. Letos mu ale na něj chybějí finanční prostředky. Operátorovi, který školám internet poskytuje, došla trpělivost. Za své služby nedostal už od ledna zaplaceno. Na konci října proto Telefónica bezplatný internet školám odpojí.

Ředitelé mění operátora

Školy mají pár dnů na to, aby našly odpovídající řešení, které by jejich napnuté rozpočty co nejméně zatížilo. Aby o internet nepřišly, spadne provoz megalomanského projektu ve většině případů na zřizovatele škol, kterým jsou obce. „Vedení naší školy jsem nabídla, aby změnilo operátora. Dala jsem naší ředitelce i dva typy, jak by se tento problém dal řešit. Dohodli jsme se, že provoz internetu bude od listopadu škole hradit obec,“ informovala starostka Nového Jáchymova Iva Kinclová.

Stejným způsobem budou tento problém řešit i v Nižboru. „Vedení obce souhlasí s tím, že nám bude další provoz internetu hradit z rozpočtu. Chtěli bychom na jeho provoz uzavřít smlouvu s jedním místním dodavatelem. Už jsme o tom s ním i předběžně jednali,“ upozornila ředitelka Základní školy Nižbor Alena Smolková. Nižborská škola vlastní šest počítačů.

Zřizovatelé škol se cítí podvedeni

Ředitelé základních škol i starostové obcí se shodují, že je to od ministerstva školství nefér jednání. „Když školy s obcemi vyjednávaly rozpočet na letošní rok, nikdo je o tomto problému neinformoval,“ vysvětlila Alena Smolková. „Internet se stal už nezbytnou součástí školní výuky. Bez něho se zastaví její rozvoj,“ je přesvědčen starosta Hudlic Pavel Hubený. Základní škola v Hudlicích byla na projekt ministerstva školství také napojena. „Od té doby, co v obci poskytuje provoz internetu sdružení Svata.net., nechali jsme na něj napojit školu i obecní úřad. Ušetřili jsme si tím problémy, které bychom museli nyní řešit,“ dodal Pavel Hubený.

Na celostátní projekt, který v roce 2002 pod názvem Internet do škol s velkou slávou rozjela vláda sociální demokracie, ve většině případů doplatí nejmenší vesnické školy. Ty ve větších městech nebyly do projektu naštěstí zahrnuty. „Provoz internetu nám už šest let hradí město ze svého rozpočtu. Stal se nezbytnou součástí výuky na naší škole. Měsíční náklady se pohybují kolem dvou tisíc korun,“ vysvětlil ředitel Základní školy Králův Dvůr, Počaply Vladislav Krabec.