Protože to, co se dojednalo včera, už dnes neplatí, a to, co se dojedná dnes, už nemusí platit zítra. Ale jak tvrdí lídři některých stran: „Stále ještě máme čas a nemusíme nic uspěchat.“

Proč ale jednání o novém vedení Berouna ještě nedospěla ke konkrétnímu cíli? Mezi Berouňany se mluví o tom, že hlavním důvodem, proč se strany nemohou na koalici dohodnout, není křeslo starosty a místostarosty, ale čistě soukromé zájmy, a to výstavba více než tisícovky nových bytů v areálu bývalé Tiby a v lokalitě berounského Závodí. K tomu se ale lídři dotázaných stran odmítli vyjádřit. Stejně tak, nechtějí prozradit, o jakou koalici by stáli.

„Nějaká jednání už probíhají. V podstatě jsme přišli do kontaktu už se všemi stranami. Ale zatím v nich není stále jasno, protože situace se mění den ze dne. Jakmile bude jasno a bude panovat shoda, budeme sdílnější,“ vysvětlil lídr ČSSD Ondřej Šimon. ČSSD má dva mandáty, ale v určitém směru je při probíhajících vyjednáváních takovým pomyslným jazýčkem na vahách. Stejně tak Lepší Beroun.

Podobně hovoří i lídr ODS Soňa Chalupová. „Po několika dnech jednání jsme se nikam neposunuli. Zkoušíme dojednat takovou koalici, která by naše město vedla dopředu,“ poznamenal lídr ODS Soňa Chalupová.
Určité aktivity s cílem sestavit novou koalice vyvíjí i hnutí ANO, které v zastupitelstvu získalo čtyři mandáty. „Chceme sestavit koalici, která by nezohledňovala osobní podnikatelské zájmy,“ konstatoval lídr hnutí ANO Michal Mišina.

Podle lídra hnutí Beroun sobě Kamila Macharta musí jít stranou i osobní animozity. „To vše musí pryč, jinak se nedohodneme. Na prvním místě musí být práce pro město,“ tvrdí Kamil Machart. Jak dále upozornil, vyvíjí i jeho hnutí snahu a vyjednává o budoucí možné koalici s ostatními stranami.

Do vyjednávání o vedoucí koalici se už zapojili i nováčci berounského zastupitelstva z hnutí Lepší Beroun v čele s Jiřím Míkou, který se na svoji novou práci těší. „Jednali jsme už s ODS a ve středu se zástupci Beroun sobě. V jednáních budeme dále pokračovat. Chceme aktivně a konstruktivně pomáhat tomu, aby byl Beroun lepší.

Ve městě je potřeba změnit spoustu věcí. Osobně bych se chtěl změřit hlavně na Velké sídliště,“ uvedl Jiří Míka s tím, že jejich hlavním cílem bude práce pro lidi.

„O jakémkoli městě slyším, tak se tam řeší soukromé zájmy a na potřeby lidí se kašle.Tohle bych chtěl změnit. Podívejte se, jak vypadá na Velkém sídlišti prostor před Hvězdou, silnice, chodníky a přerostlé stromy a neudržovaná zeleň, ve které nikde nejsou lavičky. Jen jejich torza, protože je kvůli chuligánům odmontovali. Důchodkyně si tak nemají kam venku sednout. Proč mají na řádění několika výrostků, kteří nectí zákony, doplácet slušní lidé. To přeci není řešení,“ rozpovídal se Jiří Míka.

„Lidé ze sídliště mi říkají, že v Berouně se dá v současné době sedět už jen v centru města a na autobusových zastávkách. Od čeho máme městskou policii, ta by tohle měla ohlídat. To se musí změnit,“ dodal.