„Právě teď to je! To jsem ještě neviděl! To je paráda! Pojď se také podívat," volali děti i dospělí od speciálního dalekohledu patnáct minut před jedenáctou hodinou dopolední. V té době nastala fáze největšího zatmění Slunce.

Před Hvězdárnu Žebrák se sešly desítky dětí i dospělých. Nechyběla mezi nimi ani devítiletá Kačenka z Březové. „Moc se těším. Vím, že se setmí, že bude jako kdyby bylo pod mrakem," říká dívka ve frontě dětí, které čekají, až se i ony budou moci pod dohledem zástupce hvězdárny podívat do dalekohledu. Kačenka měla pravdu, při částečném zatmění, kdy Měsíc překryl 73 procent slunečního disku, se setmělo.

Speciální dalekohled

Návštěvníci se mohli podívat do dvou dalekohledů hvězdárny. Jeden z nich lidé našli v kopuli hvězdárny, z něho se ale na Slunce nepodívali. Není k tomu určený, proto byl odkloněný ve směru na dálnici.

Ojedinělý úkaz mohli zájemci pozorovat dalekohledem, který byl umístěný před hvězdárnou. „Je vybavený speciálním prvkem, kterému se říká Herschelův hranol. Ten 99 procent záření Slunce odkloní na druhou stranu okuláru," vysvětlil za Hvězdárnu Žebrák Ervín Woller, který připomněl, že speciální dalekohled na pozorování Slunce je vybavený i dalšími filtry.

Nadšení neutichalo

Nadšení lidí neutichalo ani v době, kdy tmavá plocha Měsíce začala ustupovat. „Úkaz jsem viděl přes brýle i teleskop. Takový zážitek jsem nečekal," prozradil šestnáctiletý Viktor Valentini.

Oblohu sledovaly ale i malé děti. Například tříletá Anička se svým osmiletým bráškou Honzíkem. „Hvězdárnu jsme navštívili v rámci domácího vyučování. Jde vlastně o školní výlet jednoho dítěte," prohlásila maminka Aničky a Honzíka. Tato rodina přijela na žebráckou hvězdárnu až ze sousedního Rokycanska.

Další zatmění 

Na další zatmění si lidé počkají několik let. Prstencové zatmění Slunce se uskuteční 20. června 2021, z České republiky bude viditelné částečně. K částečnému zatmění Slunce dojde i 25. října 2022 a 29. března 2025, v naší republice bude viditelné vždy částečně. Úplné zatmění Slunce se koná 12. srpna 2026, z České republiky bude viditelné z 88 procent.