Havarijní stav topného kanálu v pětadvacet let staré budově 1. základní školy v Hořovicích donutil vedení města Hořovic řešit akutní situaci již v průběhu zimních měsíců. Dočasná opatření ale nestačí, proto se bude o letních prázdninách pokračovat další rekonstrukcí topného kanálu. Náklady se vyšplhají na více než milion korun. Město ale plánuje také unikátní projekt, díky němuž by Hořovice mohly začít využívat alternativní ekologické zdroje energie.

Topení vyjde na stovky tisíc korun

„Po technické stránce je topení ve skutečně strašném stavu,“ vysvětluje místostarosta Hořovic Václav Pomma. „Nikdo ani neví, kudy topné kanály vedou. Je to prostě potrubí zalité v betonu. Musíme učinit taková technická opatření, abychom vůbec zjistili, v jakých místech voda utíká,“ líčí situaci místostarosta.

„V případě topení v této základní škole se nedá použít žádné slušné slovo,“ připojuje se také starosta Luboš Čížek.

Oprava předejde velkým ztrátám

V současné chvíli je podle místostarosty vše připravené pro rekonstrukci, která se uskuteční v průběhu prázdnin. Díky ní by se mělo zamezit úniku horké vody, ale také by se měla zefektivnit regulace topení ve škole. Ta je prý naprosto neekonomická a dochází tak k velkým ztrátám.

„Předpokládané náklady se pohybují okolo jednoho milionu dvou set tisíc korun. Práce by měly být hotovy do začátku topné sezony,“ říká Václav Pomma.
Radní města Hořovice ale nyní pracují také na zajištění finančních prostředků na realizaci alternativních zdrojů energie. Návrh umístění solárních kolektorů na některých městských budovách by mělo finančně zaštítit ministerstvo životního prostředí.

Město využije energii ze slunce

„Pokud se projekt, který nese pracovní název Solární energie pro Hořovice, vydaří, pak budeme v tomto ohledu jedním z nejlepších měst v celé České republice,“ prozradil starosta Luboš Čížek.

Solární panely by byly umístěny na některé městské budovy. „Energií získanou ze slunce by měla být vytápěna 1. základní škola, sportovní hala a místní plavecký bazén. V případě školy by se jednalo také o tak zvané fotovoltaické články,“ přiblížil Čížek, podle kterého je jednání s ministerstvem životního prostředí na velice dobré cestě. „Pokud se vše podaří, pak můžeme hovořit o opravdu obrovské výši dotace, která by v nejlepším případě mohla pokrýt až sto procent veškerých nákladů,“ doplňuje starosta Hořovic Luboš Čížek.