V posledních letech si mladé zasnoubené páry, chystající se vstoupit do svazku manželského, lámou hlavu především otázkou: „Na kdy tento velký den naplánovat?“ Přestože je okolo svatby ještě mnoho dalších, možná důležitějších otázek, najdou se tací, pro které je primární právě datum.

Tento trend, týkající se magických čísel letos také ovlivnil oddávající a matrikáře. Přestože datum 9. 9. 2009 vychází na pracovní den, kdy se obvykle neoddává, města se rozhodla dveře obřadních síní otevřít.

Rekordního počtu však dosáhnou na Karlštejně. „Na středu 9. září je naplánováno celkem jedenáct svateb. Oddáváme celý den, pro každého je vyhrazena hodina času. Žádné netradiční požadavky jsem nezaregistrovali, vše probíhá klasicky v obřadní síni hradu.

Zaznamenali jsme, že sladování datumů se stává módou, proto již nyní počítáme s tím, že příští rok bude následovat to samé.“ sdělila matrikářka obecního úřadu Karlštejn.

V Berouně se zatím rozhodlo uzavřít sňatek šest párů. „Největší boom byl 7. 7. 2007, kdy jsme měli 12 svateb, z toho 8 v Berouně a 4 na zámku v Nižboře,“ uvedla tisková mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

Hořovice mají na tento den nahlášenu jednu svatbu, stejně jako Žebrák a Zdice.

A jak vnímá datum 9.9.2009 numeroložka Růžena Šamanová? „Toto datum pro uzavření sňatku bych doporučovala lidem, kteří se řídí především rozumem, ale již méně citem. Zásadní číslicí pro rodinu je číslice 6,“ vzkazuje potencionálním snoubencům Růžena Šamanová.

PETRA LIŠKOVÁ

ZUZANA MĚCHUROVÁ