„Nápad vznikl mezi členy občanského sdružení Přátelé Komárova, které započalo svoji činnost na podzim roku 2011. Jsme parta, která má zájem o prostředí, ve kterém žijeme. V Komárově je hodně mladých a nových lidí, pamětníci ale odcházejí. Byla by byla škoda neudržet jejich vzpomínky a neseznámit s nimi ostatní.," uvedla za občanské sdružení Eva Királyová.

Stezka je turistickou deset kilometrů dlouhou vycházkou okolím Komárova u Hořovic zpestřenou informacemi o historii havířství, železářství a o přírodních zajímavostech kraje. Projekt si vyžádal obrovské úsilí všech zúčastněných. Komárovští vedli polemiku o tom, kudy stezka povede nebo jak bude dlouhá.

Náklady na vytvoření naučné stezky nepřesáhnou částku dvě stě tisíc korun. „Celá akce je realizována a financována pod záštitou městyse Komárov, který nám vycházel ve všech aspektech maximálně vstříc. Na financování se podílí i okolní obce a další sponzoři," upřesnila Eva Királyová.

Naučnou stezku si lidé poprvé projdou zítra. Nebude chybět zajímavý program a odpoledne si účastníci vyzvednou pamětní list, který bude vydáván pouze tento den včetně malého občerstvení pro děti. Akce se zúčastní kapela Miritis, skupina Gladius a k nahlédnutí bude unikátní havířský kostel v Mrtníce i s odborným výkladem. Zajímavým zpestřením bude ukázka stavby středověkého milíře.