Ředitel hořovické Digitus Mise Jan Křížek přiznal, že se o ukončení Včelky sociální služby dozvěděl s předstihem.
„Převzali jsme dvanáct klientů, více jsme bohužel z kapacitních důvodů nemohli,“ vysvětlil s tím, že se ozývali a stále ozývají i další zájemci, které však už musejí odmítat. „Také k nám volali zájemci, kteří chtěli vychytrale využít situace a požadovali i další služby, aniž by na ně měli nárok,“ poznamenal.

Digitus Mise už v souvislosti s novými klienty přijala další pracovnici a v současné době následuje druhá. Letos podle Křížka tento zapsaný ústav dostane od Středočeského kraje dodatečně dotaci 265 tisíc korun na péči o klienty po zkrachovalé Včelce sociální služby.
Téměř shodnou částku, 268 tisíc korun, dostane od kraje i Charita Beroun, která naopak nové klienty stále přijímá. „Po Včelce sociální služby jsme převzali 15 klientů a postupně přebíráme další,“ potvrdil Petr Horák, ředitel Charity Beroun, která provozuje pečovatelskou terénní službu v regionu už třicet let.
Klienti ve vzdálených vesničkách
Jak připomněl Horák, převzetí klientů zanikající Včelky sociální služby jinými organizacemi se řešilo v létě na krajském úřadě. „Z jednání vzniklo rozdělení, kdy Charitě Beroun byl přidělen jeden úvazek pro pečovatelku, která začala fungovat od letošního srpna. Její úvazek bude pokračovat i v příštím roce,“ uvedl ředitel, podle kterého se do Charity nehlásila žádná z pečovatelek z bývalé organizace. „Byly zvyklé na vyšší odměny,“ poznamenal.
Podle Horáka je Charita jednou z mála organizací působících na Berounsku, kteří při péči o klienty zajíždějí i do vzdálenějších vesniček. „Máme klienty, k nimž zajíždíme jednou denně, ale také klienty, ke kterým musíme i čtyřikrát za den včetně sobot a nedělí. Snažíme se mezi pečovatelkami vyvažovat náročnost péče i dobu dojezdu,“ dodal Petr Horák.

Jedna z pečovatelek zaniklé Včelky sociální služby působí u berounského Sociusu, který pečuje o osm převzatých klientů. „Někteří nás oslovili v předstihu sami, jakmile se dozvěděli od pracovnic Včelky, že za měsíc budou končit. Rodiny začaly obtelefonovávat poskytovatele, kdo by měl kapacitu. Takto jsme zjistili, že se něco děje, a vzápětí nás oslovil kraj ohledně možného převzetí klientů. Šlo o časovou souhru,“ řekla Jitka Papežová z organizace Socius, která v souvislosti s novými klienty dostane na letošní rok krajskou dotaci 235 tisíc korun.
„V souvislosti s ukončením poskytování sociálních služeb ze strany organizace Včelka na Berounsku zůstaly desítky jejích klientů bez zajištěné péče. Jsem rád, že se nám tyto služby podařilo zajistit a klienti nezůstali bez pomoci,“ poděkoval organizacím, které se o bývalé klienty Včelky starají, středočeský radní pro sociální oblast Martin Hrabánek.
Domácí péče dále pokračuje
Druhou divizi stejné společnosti Domácí péče Včelka na podzim převzala zdravotnická skupina EUC, která pokračuje v činnosti pod původním názvem. „Zdravotnická skupina EUC převzala pouze poskytovatele zdravotních služeb Domácí péče Včelka v celé republice. Jeho součástí je i Domácí péče Včelka Berounsko, kde nadále poskytujeme zdravotní péči pacientům,“ uvedla ředitelka EUC Laboratoří Jana Thomas Cílková a připomněla, že na Berounsku skupina zaměstnává přes dvacet zdravotních sester.
EUC podle ní neplánuje zavírání žádných poboček. „Naše služby naopak plánujeme rozšiřovat a zkvalitňovat,“ potvrdila Thomas Cílková.