Členové Sokola společně s králodvorskými občany uctili v rámci oslav, které se konaly v Sokolovně, památku popravených členů králodvorského sokola bratra Václava Rendly, Jana Říhy a dalších občanů města Králův Dvůr a zavzpomínali na květnové události roku 1945 v Králově Dvoře.

„Chceme se navrátit ke kulturním tradicím, které náš Sokol měl. První Sokolíci byli herci a loutkoherci. V současné době mají Sokolové minimálně přes sto divadelních ochotnických souborů a dokonce i svůj symfonický orchestr," uvedl starosta Sokola Králův Dvůr Radek Sochr s tím, že uspořádat slavnost na počest 70. výročí ukončení 2. světové války, byl nápad místostarostky sestry Jitky Kuncové, která je pamětnicí osvobození České republiky.

„Protože jsem maximalista, chtěl jsem aby byly naše oslavy hezké. Proto tady máme vystavenou dobovou techniku nejen vojenskou, ale i od našich hasičů, fotografie, videa i hudbu z doby, kdy v Králově Dvoře a jeho okolí probíhalo osvobození. Vystavené fotografie nebyly ještě publikované," upozornil Radek Sochr.

Návštěvníci slavnosti se tak mohli díky vystaveným fotografiím přenést do roku 1945 a vidět na vlastní oči, jak to v ulicích Králova Dvora před sedmdesáti lety vypadalo. Fotoaparát Antonína Bartošíka, který je autorem vystavených fotografií z roku 1945, zachytil i nálet americké hloubkaře.

„Oni se tehdy snažili zabránit postupu německých vojáků a ničili tady spojové dopravní uzly," uvedl starosta králodvorského Sokola.

Místostarostka králodvorského sokola Jitka Kuncová si na druhou světovou válku a na události z jara roku 1945 velmi živě pamatuje. V roce 1945 ji bylo deset let.

„My děti jsme si už na tu válku tak zvykly, že jsme se nebály ani bombardování. Prostě jsme se někde schovaly. Králův Dvůr se ale moc nebombardoval. Bombardovali Zdice a také Levín. Ale za války jsme všichni strádali. Třeba boty jsme dostali na poukaz jen jednou za rok a potraviny jsme měli na lístky. Neznali jsme kakao, rýži, bonbony a mnoho dalších potravin. Žili jsme velmi skromně," zavzpomínala na dobu před sedmdesáti lety Jitka Kuncová.

I další návštěvníci sokolské slavnosti si vzpomněli na některé zážitky, které jim z konce druhé světové války v Králově Dvoře zůstaly v paměti. Většina z nich si pamatovala na americké hloubkaře, kteří se točili nad Levínem.
„Byli to černoši a cenili na nás zuby. Ukazovali nám jak umí střílet a na hřišti košíkové v Popovicích prostříleli tyčky," poznamenala Jitka Kuncová.

„Hloubkaři měli pusu od ucha k uchu. Smáli se a mávali na nás. Bylo vidět, že se baví. Obletěli třikrát, čtyřikrát kolem plynojemu v Králově Dvoře, my se raději schovali do sklepa, a pak jsme už jen slyšeli, jak to do něho práskají. Proto byl pak samá záplata. Na zahradu nám padaly prázdné pásy z kulometů a my si z nich pak dělali patrony," zavzpomínal Jiří Jandera.