Lidové písně

Folklorní soubor Klíček vznikl v roce 1997. Jak uvedla jeho vedoucí Ludmila Chroustová, oslava osmnáctých narozenin se bude konat zřejmě ve druhé polovině letošního roku.
„Na termín je ještě brzy. Výročí bychom mohli oslavit například zářijovým koncertem. Jeho součástí by mohla být tradiční i netradiční vystoupení," prohlásila vedoucí řevnického folklorního souboru Klíček Ludmila Chroustová s tím, že soubor se věnuje nejen lidovému folklóru, ale například i skotským a irským tancům, které si oblíbily i sedmiletá dvojčata Alenka s Johankou.

Ludmila Chroustová založila soubor Klíček před osmnácti lety především díky tomu, že její velkou zálibou jsou lidové písně. „Tanci jsem se věnovala vždy, ale šlo především o ten společenský. Folklorní soubor jsem nikdy nenavštěvovala, najednou jsem to ale chtěla zažít. Proto jsem založila dětský soubor i soubor dospělých," pokračuje Ludmila Chroustová a netají se s tím, že i ona sama si chtěla v souboru zatančit.

Tři desítky děti

I když dospělí v souboru už netančí, děti zůstaly dodnes. V současné době jich v Klíčku tančí přibližně tři desítky. Jejich letošní program je stejně nabitý, jako v předchozích letech. Nejenže vystupují na masopustech, ale návštěvníci je mohou spatřit například i v rámci předtančení na plesech.
Každá skupina Klíčku se schází přibližně jednou týdně. Ludmila Chroustová je učitelkou na základní škole v Řevnicích. Děti se s ní tak setkávají nejen v souboru, ale i ve škole. A aby toho nebylo málo, společně si užívají i letní prázdniny, kdy odjíždějí na soustředění.

Někteří tanečníci si už život bez souboru nedokáží představit. „Klíček je součást života, je to rodina," říká patnáctiletá Kristýna Lacigová, která do souboru dochází už od svých devíti let. „Mám ráda irské a skotské tance," prozradila tanečnice a na otázku, zda musela někdy před vystoupením bojovat s trémou, odpověděla, že nikoliv. „Nejspíš to bude tím, že nás vystupuje více najednou. Je to jen a jen radost," uzavírá Kristýna Lacigová.