VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spodní vody rapidně ubývá, lidem vysychají studny

Berounsko - Tropické teploty už několik týdnů sužují celé Česko. Vydatněji nezapršelo už velmi dlouho. Dlouhotrvající sucho se negativně projevuje na hladině spodní vody. Ta výrazně ubývá. Přitom má už velký deficit z uplynulých let.

10.8.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Horsinka Adolf

„Přibývají žádosti o napojení na veřejný vodovod v lokalitách, kde se lidé dříve spoléhali na své studny. Příkladem je Srbsko,“ uvedl Jiří Paul, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Beroun, která mnohým obcím v regionu zprostředkovává dodávku pitné vody.

Podle údajů společnosti VAK klesá i vydatnost podzemních zdrojů vody pro veřejné zásobování „Většina kritických podzemních zdrojů je ale už z dřívějška posílena připojením na vodovod vedoucí vodu ze Želivky,“ poznamenal Paul s tím, že nejhorší situace se spodní vodou je v Otročiněvsi, kde se pro nedostatek vody v obecní studni, ze které obec vodu čerpá, přerušuje na část dne zásobování.

A jak jsou na tom další obce berounského regionu?

Obec Nový Jáchymov odebírá pitnou vodu od společnosti Savea. „Vody je v současné době málo. Navíc konkrétně u nás v obci velmi dlouho nepršelo,“ uvedla starostka Nového Jáchymova Dagmar Vlachová s tím, že konkrétní situace se stavem vody v soukromých studnách obyvatel není obci známa.

Obec Bzová má již třetím rokem opravený vodovod. Akutní nedostatek vody zatím neřeší. „Připravujeme připojení náhradního zdroje z vrtu, které posílí zásobování pitné vody v období sucha,“ poznamenala starostka Bzové Václava Flaišmanová.

Některé obce už kvůli nedostatku pitné vody musejí na část dne zastavovat dodávku pitné vody. Obec Hředle má několik let vodovod s vlastní studnou a vodojemem. Dodávku vody obec pozastavuje mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. „Naše zásoba vody činí zhruba 100 kubíků. Před 14 dny došlo k situaci, kdy jsme v zásobě měli asi jen 5 kubíků, od té doby jsme obyvatele upozorňovali, aby šetřili vodou. Od začátku léta rovněž platí zákaz zalévání a napouštění bazénů,“ sdělil starosta Hředlí František Čermák.

Převážná většina obyvatel Zadní Třebaně využívá pitnou vodu z vlastních zdrojů, které kvůli suchům ubývá. V roce 2016 obec zahájila první etapu výstavby kanalizace a vodovodu. Ten je zatím zaveden pouze do části obce, na dokončení zbývající části obec pracuje. „Vodu bereme z Řevnic, tam zatím žádné významné problémy s vodou nemají,“ uvedla Starostka Zadní Třebaně Markéta Simanová. Majitelé studen, kteří by se potýkali s nedostatkem vody, ji mohou čepovat z obecního úřadu. Ten je napojen na vodovod.

Pokles vody ve studnách trápí i obec Chodouň. Vodu z vlastních zdrojů zde využívá přibližně jedna třetina obyvatel.

S vysycháním zdrojů spodní vody se potýkají i Chrustenice a Hudlice. Některým obyvatelům Chrustenic studny vyschly úplně, a proto se musejí spoléhat na obecní vodovod. V Hudlicích úplně došla voda třeba ve studni na obecním hřbitově. Pitnou vodu obyvatelé čerpají výhradně z obecního vodovodu.

Obce Zaječov a Drozdov jsou napojeny na vodovod, a proto se s nedostatkem pitné vody nepotýkají. Obyvatelé ale zároveň disponují vlastními studnami, jejichž vodu využívají.

Úbytek spodní vody zaznamenávají i obyvatelé Točníka. Většina z nich čerpá vodu z vlastních zdrojů. V případě krajní nouze má obec k dispozici vodu od VAK Beroun, kterou pomocí třech obecních hydrantů může obyvatele zásobovat.

Obce Březová a Neumětely nemají zavedený vodovod. Z tohoto důvodu jejich obyvatelé musí šetřit s pitnou vodou ze studní.

Obyvatelé Mořinky řeší nedostatek vody z podzemních zdrojů napojením na obecní vodovod. Stejně tak městys Liteň plánuje nedostatek vody obyvatel přidružených vesnic, kteří čerpají vodu z vlastních zdrojů, řešit jejich napojením na místní vodovod. V Hýskově už před několika dny vyschlo koryto místního potoka. „Jestli někteří obyvatelé naší obce přišli v důsledku současných veder o vodu ve svých studnách, nevím. Nikdo nám zatím takový problém nehlásil. V obci máme zavedený celoplošně vodovod,“ uvedla starostka Hýskova Ivana Týlová.

Větší města v regionu, která mají vlastní vodovod, problémy s vodou zatím nemají. Předcházet se jim snaží v Hořovicích. Už od května je zde zákaz odebírání vody z vodních toků, napouštění bazénů a zalévání zahrad. Akutní problémy s nedostatkem vody, ale vedení města prozatím neřeší. „O tom, že by byl v Hořovicích nebo někde na Hořovicku takový nedostatek pitné vody, že bychom museli zavážet lokalitu cisternami s pitnou vodou, nevím. Problém u nás spočívá v tom, že v důsledku napouštění bazénů a velkého zalévání dochází k poklesu tlaku,“ upozornil starosta Hořovic Jiří Peřina s tím, že při poklesu tlaku pak dochází k problémům při dopravě vody do výše položených míst.

Problémy s nedostatkem vody nemusí zatím řešit ani v Králově Dvoře. „V celém našem městě se pitná voda čerpá z veřejného vodovodu. Pouze v jedné lokalitě u dálnice D5 na něj lidé nejsou napojení a mají studny. Nikdo z nich se na nás prozatím neobrátil s tím, že by mu ve studni došla voda,“ konstatoval starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Autor: Romana Šimková, Stanislav Vaculík

10.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 19 000 Kč

Úředníci ve skladech SKLADNÍCI - VEDOUCÍ SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍCI - VEDOUCÍ SKLADU - Místo výkonu práce: Otročiněves. Doplňující informace: uváděná výše mzdy je při nástupu, po zapracování bude přehodnocena podle pracovních výsledků. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na penzijní připojištění 3 % z VZSP, příspěvek na stravování, náborový příspěvek ve výši 10 000 Kč. Kontakt: tel. (6:00-14:00 hod.), e-mailem, osobně (Otročiněvsi 119, termín je nutné domluvit telefonicky).. Pracoviště: Savea spol. s r.o., 267 03 Hudlice. Informace: Věra Kostečková, +420 311 693 972,732 716 022.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 21 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ VNITROSTÁTNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ VNITROSTÁTNÍ DOPRAVY - výpis z trestního rejstříku, ŘP sk. C + profesní průkaz podmínkou, praxe v řízení nákladních automobilů 2-3 roky, předem tel. domluvit schůzku.. Pracoviště: Jan trefný, 267 51 Zdice. Informace: Jan Trefný, +420 775 243 769.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČI. Požadované vzdělání: nižší střední. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČI - Místo výkonu práce: Králův Dvůr. Požadavky: ŘP sk. C, E + profesní průkaz, základní znalost NJ. Kontakt: telefonicky, osobně (předem tel. domluvit schůzku).. Pracoviště: Antonín rochla, Školní, č.p. 279, 267 12 Loděnice u Berouna. Informace: Antonín Rochla, +420 602 343 913.

Výroba - Výroba Seřizovači 12 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů OBSLUHA OBRÁBĚCÍCH CNC STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA OBRÁBĚCÍCH CNC STROJŮ - místo výkonu: Žebrák. Požadavky: manuální zručnost, přesnost, zodpovědnost. Výhodou praxe ve strojírenství a orientace v tech. výkresech. Nápň práce: obsluha CNC obráběcích strojů, kontrola a měření výrobků. Mzda dle praxe a zkušeností. Nástup dle dohody. Více informací na tel či email: bozet@iol.cz. Pracoviště: Zdeněk cháb - žebrák, Hradní, č.p. 61, 267 53 Žebrák. Informace: Jana Chábová, +420 724 286 524.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Padlé a nemocné stromy lákají kůrovce. Ilustrační foto.

Správci lesů jsou zoufalí, v porostu usychají stromy a rozmáhají se škůdce

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT