Podle členky komise Miroslavy Kučerové nejde jen o řešení související s drahým bydlením, ale i o situace, kdy náhlá potřeba pomoci při péči o domácnost nebo o sebe zastihne seniory a zdravotně postižené nepřipravené.

„Jednou z priorit komise sociálních věcí a zdravotnictví při odboru Městského úřadu v Berouně je i pomoc této cílové skupině, zefektivnění pomoci žadatelům o byt v penzionu a upřednostňování těch, kteří využívají ve svých domácnostech na území města pečovatelskou službu,“ uvedla Kučerová a připomněla, že dnešní doba s sebou přináší velké náklady na provoz domácností, což může zejména u osamělých seniorů vést k bezradnosti a snižujícím se šancím na prožití spokojeného stáří.

Na začátku je sociální šetření

Bydlení v bezbariérovém penzionu s pečovatelskou službou, která sídlí přímo v domě, může podle ní přispět k tomu, aby nájemníci mohli své peníze místo přemrštěného nájemného věnovat na zajištění péče. „Tato pomoc musí být samozřejmě opodstatněná a podložena kvalitní sociální prací – sociálním šetřením,“ vysvětlila členka komise s tím, že předpokladem správného rozhodování o přidělení bytu v penzionu je komplexní posouzení životní situace žadatele o byt.

Penzion v ulici Na Parkáně, kde je devětatřicet bytů 1+kk a sedm bytů 2+kk pro manželské páry, je domem s pečovatelskou službou. Tu mohou využívat lidé z Berouna denně mezi sedmou a devatenáctou hodinou.

„Služby jsou tam v dostatečném rozsahu - péče o vlastní osobu, domácnost i styk s vnějším okolím. Kulturní aktivity v penzionu bývají poměrně časté a k vytržení ze samoty může přispět i společná káva v tamní kavárničce.“ dodala Kučerová s tím, že pečovatelská služba nezahrnuje zdravotní úkony. „Ve spolupráci s lékařem ale lze zajistit bezplatnou domácí zdravotní péči,“ připomněla, že tuto formu péče už využívají stávající obyvatelé penzionu.

Potřebujete radu nebo pomoc pečovatelské služby?

Obraťte se na sociální pracovnici na čísle 725 501 848 nebo elektronickou cestou na adresu dpdberoun@tiscali.cz.