Vše začalo, když původně zamýšlený strom při kácení a nakládání na valník praskl. „Byl vybrán hezký strom v Hýskově, ale ten se při nakládání zlomil. Měl totiž vyhnilý kmen po nezacelené ráně od vylomené větve. Ihned jsme se snažili zajistit náhradní strom, který jsme měli v záloze, ale ukázalo se, že se k němu nedostane technika na převoz,“ shrnul události několika posledních dnů Michal Mišina.

Chvilku to vypadalo, že se strom snad nepodaří sehnat. „Vhodné stromy jsme sice našli, ale buďto je nebylo možné umístit do stojanu na náměstí s ohledem na jejich křivý kmen, nebo se k nim nedostala technika. Strom od Střední zdravotnické školy byl po celou dobu v záloze, ale až jako poslední možnost,“ podotkl.

Andělský advent na Husově náměstí v Berouně.Ten dále uvedl, že na misce vah bylo připravené vánoční rozsvěcení a vytvoření parčíku s novými stromu oproti jednomu pokácenému. „Nikdy bychom ale nepokáceli strom, který by byl naprosto v pořádku a zdravý. Stromu se před zhruba pěti lety ulomila špička a místo ní vyrostly dvě nové. Právě tyto dvě špičky a ve výšce, v jaké byly, představovaly ve velmi krátké době problém,“ uvedl Michal Mišina.

Podle odborníků tak byl strom oslaben a hrozilo rozlomení větví a pád. „Nikdy bychom ale nepokáceli strom, který by byl naprosto v pořádku a zdravý. Stromu se před zhruba pěti lety ulomila špička a místo ní vyrostly dvě nové,“ uvedli představitelé města. Právě tyto dvě špičky a ve výšce, v jaké byly, představovaly ve velmi krátké době problém.

Ukázala se i další potíž. Před lety byl zasazen přímo nad vodovodním potrubím. Jeden takový stromek se poblíž pokáceného stromu objevil. „Je zde případ dobrovolníka v lesnické uniformě, který zasadil včera nový smrček kousek od poraženého, opět nad vodovodní řad, na cizím pozemku, bez dohody se zaměstnancem města, který připravuje druhovou skladbu nového parku tak, aby vydržela předpovídaná horka a sucha,“ dodal místostarosta Michal Mišina.