VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma Formatech si na halu musí vzít překlenovací úvěr

KRÁLŮV DVŮR - Stavba sportovní haly v Králově Dvoře se vleče. Firma přiznala finanční problémy

4.10.2007
SDÍLEJ:

V porovnání s jinými staveništěmi, kde panuje čilý stavební ruch, je v objektu sportovní haly už delší dobu klidFoto: DENÍK/Romana Šimková

Florbalisté a ostatní sportovci si musí na slavnostní otevření nové sportovní haly v Králově Dvoře ještě několik měsíců počkat. Stavební práce jsou ve velkém skluzu a firma Formatech, která halu staví, požádala zastupitele města o prodloužení termínu dostavby včetně kolaudace do 31. srpna roku 2008.

Podle starosty Králova Dvora Karla Mencla i jednatele firmy Formatech Josefa Launa může za skluz prací vichřice. „Ta na začátku roku poškodila střechu a stavební práce zpozdila o pět měsíců,“ uvedl Karel Mencl. Střechu firma dokončila v červenci.Od té doby ale práce nijak výrazněji nepokročily. „Práce na výstavbě haly v poslední době vázly kvůli tomu, že se firma Formatech dostala do finančních potíží. Město Králův Dvůr na stavbu finanční zajištění má. Dodavateli ale může proplácet faktury za práce, které byly skutečně odvedeny,“ vysvětlil místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Přestože zatupitelé s návrhem jednatele společnosti Josefa Launa souhlasili, dali si podmínku. „Navrhl jsem, že tato smlouva o prodloužení termínu bude platit pouze tehdy, když nám ministerstvo financí prodlouží i termín čerpání státní dotace a nebude nám ji krátit. Vše je uvedeno
v dodatku ke smlouvě, která byla s firmou uzavřená,“ informoval místostarosta. Josef Laun finanční problémy nechtěl přiznat a tvrdil, že za vše může vichřice Kyril. Pak ale přiznal, že si Formatech bere překlenovací úvěr zhruba ve výši 12 milionů korun. „Díky tomu do konce roku dokončíme sítě a halu uzavřeme,“ uvedl Laun.

Zastupitelé žádali ukončení smlouvy

Podle opozičních zastupitelů nemělo město připustit, aby firma, která už dříve měla problémy se včasným dokončením zakázek města, halu stavěla. „Nebyl jsem v zastupitelstvu města, když firma Formatech měla na sportovní halu v Králově Dvoře vyhrát výběrové řízení. Na zastupitelstvu jsem byl pro, aby se za těchto okolností se současným dodavatelem stavby ukončila smlouva a vypsalo se nové výběrové řízení. Jsem přesvědčen o tom, že by se i novému dodavateli podařilo stavbu haly dokončit v termínu do 31. srpna příštího roku,“ tvrdí zastupitel Kamíl Machart.

Překvapením je, že většina zastupitelů dosud neviděla smlouvu, kterou město Králův Dvůr s firmou Formatech uzavřelo. Někteří jsou přesvědčeni, že je nevýhodná. „Přestože o ni zastupitelé starostu žádali, nebyla nám poskytnuta. Můžeme do ní pouze nahlédnout za přítomnosti starosty. Zatím nám to nebylo umožněno. Nevíme proto, jaké sankce firmě hrozí za nedodržení smlouvy. Slyšel jsem, že by to mělo být jen půl milionu korun. Při nedodržení smlouvy na zakázku za 60 milionů korun to je směšná částka,“ dodal Machart. Tuto částku starosta Králova Dvora potvrdil. „Firmě hrozí půlmilionové sankce za nedodržení termínů jednotlivých věcí,“ upřesnil. V dodatku k původní smlouvě je tento důležitý bod už náležitě ošetřen. Podle něho v případě, že zhotovitel nedokončí dílo do 31. srpna, je povinen městu veškeré náklady a škody tím vzniklé uhradit v plné výši.

4.10.2007
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdice se rozhodly obnovit zeleň ve městě

ŠŤASTNÁ maminka Daniela Kučerová chová v náručí dceru Lucii, kterou přivedla na svět 8. prosince 2017. Holčička v ten den vážila 3,14 kg a měřila 48 cm. Doma v Újezdu u Hořovic na Lucinku čekali tatínek Josef a sestřička Verunka (3,5) Karkošovi.
16

FOTOGALERIE: Prosincoví novorozenci se představují

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

OBRAZEM: V Berouně skončily podzimní kurzy tanečních

Beroun - Podzimní Kurz tanečních pro mládež, který už tradičně pořádá v Berouně Romana Chvátalová, v pátek zakončil Věneček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT