Už řadu týdnů se vedly diskuze o vysokých cenách nafty a benzinu. První velká vlna zdražení sice odpadla, nicméně ceny byly stále nad 45 korunami za litr, někde dokonce atakovaly magickou hranici 50 korun.

S vládní úpravou spotřební daně na pohonné hmoty tak ode dneška přišlo zlevnění, na které by měly čerpací stanice ihned reagovat. Například pobočka společnosti Benzina, která sídlí na Plzeňské ulici zlevnila benzin Natural 95 ze 47,40 na 45,60 korun za litr. Nafta zde klesla o dvě koruny a 10 haléřů na 45,60 korun.

Hned naproti přes ulici řidiči mohou tankovat u konkurenční OMV. Ještě včera tam byly Natural 95 a nafta shodě za 47,40 korun. Dnes cena za benzin klesla na 45,90 korun za litr a nafta nyní stojí 46,90 korun.

Přípravy na letošní sezonu jsou v plném proudu
Berounské koupaliště chystá na letošní sezonu novinky. Víme, jaké bude vstupné

Dvě čerpací stanice mimo okresní město, společnost Avia v Nižboru a benzinka Libečov, zatím na daňovou změnu nereagovaly. U první jmenované se dal včera a dnes ráno Natural 95 natankovat za 46,40 korun a nafta za 46,50 korun. Na libečovské čerpací stanici jak benzín tak nafta včera a dnes stály shodně 46,60 korun.

Nejčastější příčinou, proč zůstala cena stejná, může být doprodej starších zásob. Snížená daň se do ceny promítne až s novým závozem. Alespoň tak to zdůvodnilo i ministerstvo financí.

Na kontroly toho, zda prodejci pohonných hmot zlevnili v souvislosti se snížením daně, se chystá ministerstvo příští týden. 8. června začne na týdenní bázi zveřejňovat data o promítání nižší spotřební daně do koncové ceny pohonných hmot. V případě nepříznivých výsledků kontroly je připraveno zavést cenovou regulaci stanovující maximální výši marží u distributorů pohonných hmot.