„Nová dvoukolejná koridorová trať začne úpravou výjezdu ze stanice Praha-Smíchov, kde ke dvěma stávajícím kolejím přibydou další dvě,“ přiblížil detaily projektu mluvčí organizace Dušan Gavenda.

Trasa nové tratě povede převážně v 24kilometrovém tunelu, který začne pod Barrandovem a vyústí u Berouna. Dále bude nový koridor pokračovat estakádou přes údolí Berounky. Na pražské straně tunelu bude vybudována odbočka na Branický most ve směru Praha-Krč a na berounské straně pak bude připravena odbočka pro navazující novou vysokorychlostní trať ve směru Hořovice a Plzeň. Nový tunel bude navržený na maximální rychlost 200 km/h.

Trať na Berounsku.
Projekt koridoru mezi Karlštejnem a Berounem prošel posouzením vlivu na přírodu

„Mezi hlavní přínosy nové trati patří zkrácení jízdní doby v úseku Praha-Smíchov – Beroun na zhruba 12 minut, což přinese zrychlení a zkvalitnění regionální dopravy v tomto úseku a dále celé jihozápadní části Středočeského kraje ve vazbě na Prahu,“ vyjmenoval Gavenda několik přínosů připravovaného projektu.

Stavba tratě by měla i díky následnému odlehčení od dálkové osobní a nákladní dopravy přetížené železnice podél Berounky umožnit zvýšit frekvenci příměstských spojů. Zahájení stavebních prací se předpokládá v roce 2028 a dokončení v roce 2035. V současné době existuje na světě jen třináct delších železničních tunelů.

Pražští politici v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a jeho náměstkem pro oblast dopravy Adamem Scheinherrem (Praha sobě). Zcela vpravo Petr Tomčík, ředitel organizace Ropid (Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy).
Cestující si připlatí, Praha zdraží jízdenky. Prý to je kvůli Středočechům