Obyvatelům domů v okolí restaurace U Ciprů v Králově Dvoře dochází trpělivost. Návštěvníci tohoto zařízení jim opakovaně ničí majetek. Před pár dny jim pomalovali domy i oplocení.

Obyvatelé Králova Dvora mají strach o svůj majetek. Ve městě opět řádí vandalové. Tentokrát sprejeři, kteří si za cíl útoků vybrali autobusové zastávky, zdi domů, vrata a oplocení. Jejich majitelé teď musí pracně likvidovat nevzhledné barevné nápisy. Řádění sprejerů nezůstala ušetřena ani počapelská základní škola. „Vše dělají hrdinové z hospody U Ciprů. Cestou domů vždy něco poničí. Polámou značky nebo vysypou koše. Tentokrát v ulici pomalovali sprejem domy. Nám způsobili na budově školy škodu za zhruba pět tisíc korun. Jejich stopy vedou od hospody směrem k sídlišti Nad Stadionem,“ informoval ředitel počapelské základní školy Vladislav Krabec. Opravu fasády a plotových vrat si bude muset po nočním řádění sprejerů zajistit i Přemysl Fuks, který bydlí kousek od základní školy. „Je to hrůza. Když nám cihlou nevyrazí okna, tak nám zase pomalují spreji dům. Nechali jsme si udělat zateplenou fasádu, která nás stála statisíce korun, a podívejte se na ni. Dům je ze dvou stran pomalovaný fialovou barvou. To ale není poprvé, co nám vandalové, kteří chodí z hospody U Ciprů, poničili majetek,“ stěžuje si na nepořádek ve městě Přemysl Fuks. „Když jsme zavolali policii, tak si pomalovaný dům vyfotila. Nejsem si ale jistý, zda pachatele chytí. Možná by se situace zlepšila, kdyby byly v naší ulici nainstalované bezpečnostní kamery. Je zde základní škola a spousta dětí. Auta by pak nejezdila po silnici devadesátkou jako nyní,“ dodal Fuks.

Vandalové chodí z hospody U Ciprů. O tom, odkud chodí noční vandalové a sprejeři, má jasno i vedoucí Obvodního oddělení policie Králův Dvůr Pavel Zít. „Jsou to návštěvníci místní restaurace U Ciprů. S těmi máme ve městě největší problémy. Tentokrát to ale přehnali. Rozsah škody, kterou způsobili, je velký,“ uvedl Pavel Zít. Jak dále poznamenal, vandalové se museli na svoji noční akci předem připravit. „Spreje už museli mít s sebou v hospodě. Případ šetříme a pachatele se snažíme vypátrat,“ říká policista.

Protože sprejeři spáchali trestný čin, hrozí jim trest odnětí svobody až na jeden rok. „Od začátku roku se nám podařilo v Králově Dvoře dopadnout tři spejery,“ informoval Pavel Zít.

A jak se k problému staví představitelé městského úřadu? „Připravujeme vyhlášku, která v našem městě omezí provoz restauračních zařízení na určitou hodinu. Žádali jsme také o státní dotaci na výstavbu kamerového systému. Tu nám ale ministerstvo vnitra vzhledem k velikosti města nepřidělí. Vláda ale nyní připravuje na tato bezpečnostní opatření nový způsob žádostí o dotace a my se ho budeme snažit na zřízení kamerového systému v našem městě využít,“ uvedl starosta Králova Dvora Karel Mencl.