Policisté varují řidiče před zvěří na silnici. Duben a květen jsou měsíce, kdy nejčastěji dochází ke střetům aut se zvířaty. Myslivci a policisté proto nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Také doporučují řidičům zpomalit, i když srnka už přes cestu přeběhla, protože se dá očekávat, že za ní poběží další. Jiná rada, jak se vyhnout srážce se zvířetem, totiž neexistuje. Na dálnici D5 patří mezi nejohroženější úseky 14.

a 12. kilometr mezi Loděnicí a Vráží. „K dopravním nehodám se zvěří nejčastěji dochází v úseku dálničního sjezdu ve směru k čerpací stanici U Zabitého u Berouna a mezi Cerhovicemi a Žebrákem. Dálnici nejčastěji přebíhají srny, divoká prasata a psi. Auta se s nimi většinou střetnou v časných ranních hodinách a nebo během noci,“ upozornil zástupce vedoucího rudenské dálniční policie Ladislav Houška. Podle něho přebíhají zvířata dálnici v úsecích, kde chybějí ploty. „Tam kde u dálnice jsou, ke střetům vozidel se zvěří téměř nedochází,“ poznamenal Ladislav Houška. Ploty buduje Ředitelství silnic a dálnic i na návrh místních mysliveckých spolků nebo organizací ochránců přírody.

Při dopravních nehodách, kde je druhým účastníkem zvíře, se nemusí řidiči bát zavolat policii. „Za takové kolize většinou řidiči nemohou, proto se odkládají. Když nás řidič ale nezavolá a zvíře nechá na dálnici ležet, může tím zavinit smrtelnou dopravní nehodu,“ vysvětlil Houška.

I přes opakované výzvy řidiči spoustu střetů policii stejně nenahlásí. „O náhradu škody může majitel poškozeného auta žádat pouze v případě, že ho má havarijně pojištěné. To je zřejmě důvodem, proč nám řidiči tyto nehody občas nenahlásí,“ upřesnil Ladislav Houška.

„Aby se ale mohlo jednat o dopravní nehodu se zvěří, musí být při ní zvíře při příjezdu policie na místě mrtvé, nebo tam být alespoň jeho části. Například srst na nárazníku,“ upozornila mluvčí berounského okresního policejního ředitelství Veronika Benediktová.

Silnice nejsou součástí honiteb místních mysliveckých organizací, a proto za škody způsobené srážkou se zvěří myslivecké organizace neručí. Z tohoto důvodu na nich nelze vymáhat náhradu škody ani přes povinné ručení.

Mrtvá zvířata uklízejí ze silnice myslivci. Když je zvíře rozježděné, musí nastoupit silničáři. „Policisté už vědí, které myslivecké sdružení mají zavolat. Na silnicích většinou dochází ke kolizím se srnami či divokými prasaty.

V našem revíru patří mezi nebezpečné úseky silnice u Hudlického koupaliště a v Díbří. Divoká prasata často vybíhají z lesa přes silnici i v úseku z Otročiněvsi na Nižbor. Já sám jsem už letos vyjížděl odklízet srnce a divočáka,“ informoval za otročiněvské myslivecké sdružení Josef Šinkner.

Řidič, který zvíře na silnici srazí, je havárii povinen oznámit místním myslivcům. Sraženého divočáka či srnku si nesmí odvézt. V případě, že to udělá, hrozí mu pokuta až pět tisíc korun.

Ke kuriozní dopravní nehodě auta se zvířetem došlo například koncem loňského roku na silnici mezi Zaječovem a Olešnou. „Řidičovi pod auto zde vběhla kráva. Byla hustá mlha a ona z ní najednou vstoupila na silnici. Řidič se lekl a narazil do ní. Kráva z místa nehody odešla, ale řidič měl na autě škodu za čtyřicet tisíc korun,“ připomenula Veronika Benediktová.