Přímo na Berounsku se za sledované období událo 138 střetů se zvěří. Celková škoda způsobená těmito nehodami byla vyčíslena na 5 650 333 korun.

Ve Středočeském kraji došlo od října do března k výrazně více střetům se zvěří než v sousedním Plzeňském kraji (419) nebo v Libereckém kraji (571). Průměrně se na silnicích v kraji udál střet se zvěří každých 5,2 kilometru, což je ve srovnání se zbytkem republiky mírně nadprůměrná hodnota – v Česku je evidován střet se zvěří každého 5,6 kilometru silnic. Vysoký počet nehod se zvěří v Česku potvrzuje i Generali Česká pojišťovna, která denně řeší přes dvě desítky pojistných událostí po střetu se zvěří – jen za rok 2023 šlo celkem o 8149 případů za 382 milionů korun.

Ke střetům se zvěří dochází většinou brzy ráno nebo navečer:

| Video: Youtube

Od října do března bylo ve statistikách této pojišťovny evidováno celkem 4121 pojistných událostí, v nichž figurovala zvěř a které se řešily buď z připojištění střetu se zvěří nebo z havarijního pojištění. Meziročně jde o nárůst o 15 procent. „Klientům jsme za tyto pojistné události vyplatili 188 milionů korun, což je meziročně o 13 % více,“ potvrzuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel.

Dominance srny a divočáka

Jaká zvířata na českých silnicích ohrožují motoristy nejčastěji? Pod koly osobních i nákladních automobilů končí nejčastěji srnec či srna, a to až v 80 % případů. Následuje je prase divoké zhruba v 10 % případů. Na zbylé srážky připadají už ve velmi malých počtech ostatní druhy zvířat. „Lze očekávat, že v lesních oblastech jde o jeleny/laně a daňky/daněly. V nížinách a tam, kde jsou příhodné podmínky, půjde o zajíce. V únoru přitom došlo u Mnichova Hradiště ke srážce s vlkem, což je v našich poměrech ojedinělá událost,“ popisuje praxi Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu s tím, že jsou to právě šelmy, které svojí přítomností v krajině dokáží prokazatelně snížit počet střetů kopytníků s auty.

CO DĚLAT PO STŘETU SE SRNOU

close Srna. Ilustrační foto info Zdroj: VLP/Antoním Hříbal zoom_in Zapněte výstražná světla, a pokud to dovolí situace, ihned postavte na silnici varovný trojúhelník. Řádné označení místa dopravní nehody považují dopravní policisté z pohledu bezpečnosti za naprostý základ. Došlo-li ke zranění posádky, volejte záchrannou službu na lince 155. Jakmile to půjde, kontaktujte Policii ČR na lince 158. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará. Je-li to možné, stoupněte (se všemi, kdo jeli v autě) za svodidla či co nejdéle od vozovky. Kontaktujte asistenční linku pojišťovny. Informaci o telefonních číslech najdete na tzv. zelené kartě, případně využijte Linku pomoci řidičům – 1224. Když tomu nebude nic bránit, následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video. Pojišťovna zařídí rovněž odtah nepojízdného vozidla. Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože může způsobit zranění pro změnu ona vám, navíc se zbytečně vystavujete vysokému riziku od ostatních účastníků provozu. V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat! Právo manipulace mají myslivci. Ponechání si zvířete by z pohledu zákona mohlo být hodnoceno jako pytláctví. /Generali Česká pojišťovna/