Denní stacionář pro seniory bude v Berouně fungovat již jeden rok. Farní charita Beroun, která stacionář zřizuje, proto připravuje tiskovou konferenci. Vedoucí stacionářeHana Fibingrovávzpomíná na průběh prvního roku.


„Vidím to vesměs pozitivně, i když nějaké problémy samozřejmě byly, jako s některými klienty. Vše se ale nakonec podařilo vyřešit k všeobecné spokojenosti. Musím říct, že projekt dopadl přesně tak, jak jsem si to představovala,“ řekla Hana Fibingrová.


Projekt je financovaný z Evropského sociálního fondu do června. Stacionář však bude fungovat dál díky dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí, která činí zhruba 1,3 milionu korun a z které se zaplatí 13 zaměstnanců. Projekt v roce 2008 podpoří i město Beroun, a to 200 tisíci korunami, které půjdou na nájem a dovybavení stacionáře.


Kapacita zařízení je 10 klientů. „Od začátku se zde vystřídalo celkem 27 klientů, z nichž někteří zde byli jen pár dní v týdnu. Kapacita je tedy zatím dostačující, ale pořád máme v plánu rozšířit denní stacionář na týdenní, který by byl asi pro 20 klientů. Problémem jsou ale prostory i finance, takže uvidíme, jak dopadnou jednání s městem,“ sdělila Fibingrová.

Klienti stacionáře pro seniory mají každý den zajímavý program, který pro ně připravuje ergoterapeutka Lucie Pospíšilová.


„Ráno mají alespoň deset minut kondiční cvičení, a pak následuje pohybová terapie nebo výtvarné techniky. Nedávno jsme například vyráběli mozaiky a to klienty hodně bavilo. Ve středu máme cvičení paměti, při kterém hrajeme různé slovní a vědomostní hry. V pátek sem vodí jedna kolegyně psa, takže provozujeme canisterapii. Navíc když je hezké počasí, tak chodíme i na procházky,“ sdělila Lucie Pospíšilová. „Rádi bychom zkusili i ubrouskovou techniku a voskovou batiku, protože jsou tu teď klienti spíše s psychickými problémy, kterým nedělá problém manuální činnost,“ dodala Hana Fibingrová.
Denní stacionář je klientům k dispozici každý den včetně víkendů od 7 do 19 hodin. Jeden den pobytu i s obědem a svozem stojí 190 korun. „Záleží na klientech, jestli chtějí, abychom pro ně přijeli, nebo je sem někdo odveze. Za svoz zaplatí 30 korun, takže 190 korun je maximální částka, kterou zde za den zaplatí,“ vysvětlila Fibingrová.