Sylva Škardová, kterou před půl rokem zvolilo zastupitelstvo Hostomic za sta〜rostku a kterou mnoho lidí přijalo jen s rozpaky, složila svoji funkci. Její odstoupení překvapivě požadovali pravicoví zastupitelé, kteří ji při podzimním hlasování podpořili. Opoziční kandidáti, kteří byli původně proti, naopak nyní vyslovili starostce důvěru. Zítřejší hlasování rozhodne o no〜vém nástupci do funkce. Koalice prý navrhla Víta Šťáhlavského.

„Do voleb jsem vstoupila se skupinou lidí, se kterými mě spojovaly společné cíle a vize. Neshodli jsme se ale na tom, jak konkrétní věci řešit,“ říká Sylva Škardová. Zastupitelé se podle ní shodli, že v rozhodnutích nebyla dost radikální. Navíc se podle ní také neustále prohlubovala propast mezi pravicí a levicí. Pravice na ni vyvíjela tlak, aby jednání probíhala bez opozice. „Nedokázali jsme fungovat jako tým, ale pokud chceme pro město něco udělat, pak je spolupráce nezbytná,“ říká Škardová. „Moc mě mrzí, že to takhle dopadlo, ale zastupitelé, kteří mě na podzim zvolili, vyjádřili nespokojenost s mojí prací. Tlak už byl takový, že bych s těmi lidmi již asi nedokázala dál dělat,“ doplňuje zklamaně Škardová, která odstoupila i přes to, že hlasování zastupitelů skončilo v její prospěch. „Pro odvolání hlasovali tři lidé z pravice a proti čtyři z opozice. Starostka ale řekla, že nátlak její skupiny je příliš silný. Atmosféra byla skutečně negativní,“ vyjádřil se zastupitel Jaroslav Jirák (KSČM). „Z našeho pohledu se starostka chovala slušně, a to jí právě její strana vyčítala,“ sdělil Jirák.

„Zpočátku jsme k nové starostce přistupovali s určitou nedůvěrou, ale postupem času dokázala, že umí vyslechnout obě strany a že se s ní dá velice dobře jednat,“ potvrzuje další zastupitel Pavel Brůžek (NK), který hlasoval proti odvolání.
Svoji nespokojenost a požadavek na odstoupení Škardové vyjádřili pravicoví zastupitelé. „Sylva Škardová odstoupila, protože ji o to požádali členové kandidátek, kteří ji volili na místo starostky. Hlavním důvodem bylo to, že dostatečně neplnila věci, se kterými do voleb šla,“ řekl člen zastupitelstva Vladimír Zachoval (ODA).

O tom, že starostka nerespektovala volební program, je přesvědčen i další pravicový zastupitel Vít Šťáhlavský (ODS). „Sylva Škardová odstoupila po vzájemné dohodě, na kterou přistoupila. Přiznala také, že není týmový hráč. Ctíme volební program a jsme přesvědčeni, že jeho neplnění je mazání medu kolem úst všem voličům. Velice slušně jsme se se starostkou rozloučili. S díky jsme jí předali květinu,“ říká Šťáhlavský, který nepopřel, že by se mohl stát nástupcem Škardové. „Ano, byl jsem navržen koalicí,“ připouští zastupitel. „Vše se rozhodne dnes, kdy se koná od 18 hodin zasedání,“ dodává Šťáhlavský.