Ten nebude post starosty obhajovat, ale na kandidátní listině přesto figuruje. Uchází se o místo člena zastupitelstva za ČSSD a nezávislé kandidáty. „Věci jsem zvážil, ale už mám svůj věk. Přestože chuť do práce na pozici starosty mám, člověk musí být soudný,“ zdůvodnil Ivan Kůs neúčast v kandidatuře na post starosty Berouna s tím, že se městu v uplynulém období podařilo prosadit množství realizací. „Máme rozdělanou řadu věcí. Jedná se třeba o rekonstrukci koupaliště na Velkém sídlišti nebo rekonstrukci městské knihovny. Pracujeme na rozšíření kapacit základních a mateřských škol a rekonstrukcích komunikací. Novinky čekají i kulturní sféru,“ poznamenal Kůs. Záleží podle něj na voličích, komu dokončení rozdělaných projektů svěří. „Jsou věci, na které jsem za dva a půl roku funkce starosty neměl dost času. Na realizaci projektů ve veřejné sféře je to krátká doba,“ dodal starosta Berouna.

Starosta Králova Dvora Petr Vychodil jde do voleb jako lídr ODS. Zároveň bude obhajovat pozici starosty města, a to již po třetí v řadě. „Rád bych se zasadil o dokončení velkých projektů, na které se mi už podařilo získat dotace. Jedná se třeba o realizaci sběrného dvora, odborných tříd ve školách nebo dokončení rekonstrukce zámku,“ popsal svou motivaci ke kandidatuře.

Petr Vychodil uplynulé volební období hodnotí velmi kladně. „V zastupitelstvu města je osm politických stran. Jeden z největších úspěchů vidím v tom, že jsme se mezi sebou nehádali, nepolitikařili a společně jsme usilovali o změnu Králova Dvora k lepšímu. Myslím, že to se nám povedlo,“ poznamenal Vychodil s tím, že zastupitelstvo končícího období bylo jedno z nejpracovitějších. Podle jeho slov jsou v plánu další projekty. Jejich kompletní seznam kandidáti zahrnou do volebního plánu. „V současné době už připravujeme projekty, jako je třeba výstavba kulturního domu. Ten by mohl být dokončen přibližně za pět let,“ předeslal starosta s tím, že v rámci volebního programu pracuje na projektovém plánu na osm až dvanáct let dopředu.

Znovu kandidovat na post starosty bude i současný starosta Žebráku Daniel Havlík. Do voleb jde jako nezávislý kandidát. V případě zvolení plánuje dokončit rozpracované projekty. „V plánu je rozšíření školní kuchyně a jídelny. Dále se jedná o různé přeložky komunikací, obchvat města a kruhové objezdy na sjezdech z dálnice. K těmto projektům jsem už podnikl kroky, a tak bych je rád dotáhl do konce,“ poznamenal Havlík. Zároveň přiznal, že jediný projekt, který se městu nepodařil zahájit, je rekonstrukce budovy muzea na náměstí. „Nezískali jsme potřebnou dotaci, proto se projekt odsouvá do příštího volebního období,“ zdůvodnil.

Starosta Hostomic Vít Šťáhlavský se o post starosty města bude také opět ucházet. Do zastupitelstva kandiduje za sdružení nezávislých kandidátů Občané pro Hostomicko, které má podporu hnutí Starostové a nezávislí. „Stále máme nedokončené projekty, které je třeba dotáhnout do konce,“ zdůvodnil Vít Šťáhlavský. Do budoucna chce společně se sdružením Občané pro Hostomicko rekonstruovat mateřskou školu a dostavět místní přehradu. „Bude sloužit jako rezervoár pro pitnou vodu a pro zadržení povrchové vody v krajině, což je obzvlášť v nynějších horkých dnech velmi důležité,“ poznamenal Šťáhlavský. V uplynulém volebním období se v Hostomicích podařilo realizovat rozsáhlý projekt výstavby nové kanalizace pro město i spádové obce v hodnotě 85 milionů korun.

Berounskému deníku se v době psaní článku nepodařilo zastihnout starosty měst Hořovice a Zdice a získat od nich vyjádření. Podle informací získaných od jiných představitelů těchto měst bude ale starosta Hořovic Jiří Peřina opět kandidovat na post starosty a do zastupitelstva za ČSSD. Starosta Zdic Antonín Sklenář chce také obhájit pozici starosty města a do zastupitelstva kandiduje za ČSSD.

Stanislav Vaculík