Alena Smutná z Berouna má řidičský průkaz ale v autě za volantem neseděla deset let. „Bojím se. Na silnici už to není to, co bývalo. Aut stále přibývá a hustota provozu mě děsí,“ přiznala padesátiletá žena. V evidenci vozidel Městského úřadu v Berouně je celkem 56 636 aut.

Podle vedoucího berounského dopravního inspektorátu Policie ČR Josefa Mencla se ale technický stav vozidel na silnicích Berounska a Hořovicka stále zlepšuje. Dodává ale, že po silnicích jezdí i auta, jejichž technický stav je velmi špatný. Řidiči také dost často zapomínají na technický stav vozidel. „Při namátkových kontrolách velmi často odhalíme řidiče jehož vozidlo má prošlou technickou kontrolu,“ uvedl Josef Mencl.

Když auto neprojde technickou kontrolou, má řidič v jeho technickém průkazu napsáno, že je nezpůsobilé provozu. „Pak záleží na majiteli, zda ho bude používat či ne. V naší pravomoci ale je, že když vidíme, že je auto už neopravitelné a ohrožuje bezpečnost silničního provozu, tak řidičovi do technického průkazu napíšeme, že je nezpůsobilé provozu. K tomu na zadní poznávací značku nevylepíme známku o provedené technické kontrole. Pak záleží na majiteli, zda ho bude používat či ne,“ vysvětlil majitel berounské stanice technické kontroly Valentýn Petráš.

Zde technickou kontrolou neprojde ročně zhruba deset procent ze zhruba sedmi tisíc kontrolovaných vozidel. V hořovické stanici technické kontroly mají nastarost nákladní vozidla. „Už to není, co bývalo. Majitelé nákladních aut svůj vozový park hodně modernizují. Těch, co je jejich technický stav nevyhovující, už výrazně ubylo,“ zhodnotil stávající situaci Jaroslav Čejka z hořovické stanice technické kontroly.

Ze stovky kontrolovaných nákladních aut, jich zde nezíská osvědečení zhruba pět až deset. Nejčastější závadou, kvůli které nákladní auto náročnou technickou kontrolou neprojde, jsou například špatné brzdy.