VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moderní výstavba na nábřeží v Berouně má již své odpůrce

Beroun/ Stavba na nábřeží v Berouně ničí klidný spánek některých obyvatel této lokality. Kvůli tomu, že k ní mají jisté výhrady, jsou vztahy mezi nimi a firmou, která práce provádí, nyní narušeny.

8.8.2008 7
SDÍLEJ:

Moderní výstavba v Berouně má i své odpůrce. Deník zjišťoval skutečnostiFoto: Deník/Kateřina Husárová

Stejně jako každá nově vznikající stavba, má i ta na nábřeží v Berouně v areálu někdejšího pivovaru svoje úskalí. Lidé žijící v těsném sousedství staveniště jsou znepokojeni nejen hlukem a pohybem těžké techniky, ale i tím, že výstavba přinesla změny, s nimiž původní plány údajně vůbec nepočítaly. Znepokojení obyvatelé, kteří jsou přesvědčeni, že zhotovující společnost domy staví až nebezpečně blízko řeky a z urbanistického hlediska není podle nich stavba převyšující okolní rodinné domy v místě vhodná, se obrátili se stížností na Berounský deník.
Lidé mají námitky
„Společnost Harmonie, která stavbu provádí, mění plány, jak potřebuje a podle našeho úsudku to není dobře. Nelíbí se nám, že nedodržují klid o víkendech. S prací začínají už v půl sedmé. Chceme si také odpočinout. Prachu a hluku už máme všichni pokrk,“ uvedl stěžovatel Václav Mayer. Jemu, stejně jako sousedu Petru Nedvědovi ale ze všeho nejvíce nejde na rozum to, že nová výstavba podle jejich mínění vzniká na hranici někdejšího zátopového území a luxusní domy bude od řeky oddělovat pouze protipovodňová stěna z gabionu.
„Když si vezmete mapu území, tak je to nyní zakreslené jinak, než tomu bývalo. Povodí Vltavy to zkrátka záměrně vykouslo z mapy jako záplavového území, aby se tam mohlo stavět. Domnívám se, že když přijde povodeň, zaplaví voda i ty nové domy,“ tvrdí zarytě Václav Mayer, jenž má vše zdokumentované na fotografiích z roku 2002. Podobný názor má i další soused Petr Nedvěd, u něhož obavy z vody umocnilo před časem i jednání s pojišťovnou. „Člověk už neví, čemu věřit. Když tu byl tehdy jakýsi odborník, tvrdil nám, že se při povodni jednalo o tisíciletou vodu. Při jednání s pojišťovnou jsem se ale dozvěděl, že kvůli možnému riziku by byla pojistka proti povodni neúměrně vysoká. Po čase jsem navštívil jiný ústav, a tam mě na základě nových povodňových plánů pojistili,“ řekl Petr Nedvěd.
Kraj argumentuje
My jsme vždycky byli proti tomu, aby se v záplavovém území stavělo. Starosta města i vedení společnosti Harmonie nás ujistili, že stavba je skutečně prováděna mimo území, kam sahala voda před šesti lety. Tato skutečnost navíc umožnila upřesnit plány záplavových území. Z tohoto důvodu došlo k jejich novému překreslení,“ uvedl mluvčí Středočeského krajského úřadu v Praze Martin Kupka. Jeho slova potvrdil nově také berounský starosta Jiří Besser, jenž zopakoval, že do míst, kde společnost Harmonie dnes staví, voda při záplavách vůbec nikdy nesahala.
Harmonie se brání
Společnost Harmonie, která svoji moderní výstavbu ve zmíněné lokalitě obhajuje s argumenty původních obyvatel v žádném případě nesouhlasí.
„Projekt je nyní plně ve vlastnictví naší společnosti, která koupila akcie od původního vlastníka.
Nachází se mimo stanovené záplavové území vodního toku Berounky dle vyjádření správce povodí a účastníka vodoprávního řízení, tato skutečnost je definována i ve sdělení o stanovení nového záplavového území vydaného Odborem životního prostředí a zemědělství při KU Středočeského kraje,“ uvedl Berounskému deníku generální ředitel společnosti Harmonie Group, a.s. Martin Klein.
Firma se jistí
Podle jeho slov navíc zmiňovaná opěrná zeď, budovaná v rámci projektu podél ulice Na Štulovně, neplní funkci protipovodňové bariéry, nýbrž je vytvořena z důvodu výškových rozdílů terénu.

„Abychom měli stoprocentní jistotu, tak v průběhu územního rozhodnutí a stavebního řízení stavební úřad přezkoumával a zohledňoval připomínky a námitky všech účastníků řízení, tedy i sousedů, kteří měli právo se k projektu vyjádřit. Ten splňuje veškeré zákonné normy a na jeho realizaci bylo vydáno řádné územní rozhodnutí a stavební povolení,“ doplnil ředitel Martin Klein.

Úskalí si uvědomují
„K výstavbě přistupujeme s plnou zodpovědností. I přesto, že práce uskutečňujeme v zákonem daných časech, přesto, že v obdobích sucha provádíme kropení s cílem zamezení prašnosti a provádíme očistu okolí předně komunikací, může docházet u nejbližších sousedů k negativním dopadům na kvalitu bydlení, za což se omlouváme,“ dodal Klein. Stejně tak věří, že výsledek projektu spojený s vytvořením klidové zóny pro bydlení a odpočinek, zhodnotí lokalitu a tedy i zvýší hodnoty okolních nemovitostí. „To by mělo místním obyvatelům vykompenzovat jistá omezení, která jsou se stavbou z její podstaty spojena,“ uzavřel Martin Klein.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 13 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ - Místo výkonu práce: Lochovice. Doplňující informace: po uplynutí doby určité může být pracovní poměr prodloužen na dobu neurčitou. Požadavky: zájemce by měl splňovat kvalifikační požadavky dle zákona č. 563/2004 Sb., o ped. pracovnících. Doplňující informace: k platovému tarifu může být přiznáno osobní ohodnocení, k tomuto pracovnímu poměru lze uzavřít pracovní poměr - asistent pedagoga. Zaměstnanecké výhody: příplatek na obědy. Kontakt: telefonicky (Po-Pá:8.00-15.00hod.), e-mailem.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola lochovice, okres beroun, 267 23 Lochovice. Informace: Ivana Eklová, +420 311 537 761.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků PRACOVNÍK/CE SKLADU SUROVIN A MRAŽENÉHO ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/CE SKLADU SUROVIN A MRAŽENÉHO ZBOŽÍ - Místo výkonu práce: Beroun. Požadavky: znalost práce na PC, praxe na VZV - výhodou, ŘP, flexibilita, spolehlivost, samostatnost. Zaměstnanecké výhody: prémiové ohodnocení. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. - beroun 1, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Dana Mrkáčková, +420 311 548 627.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 27 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/KA - návštěvní hodiny pro uchazeče v době mezi 10:00-13:00hod.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/KA - Místo výkonu práce: Beroun. Upřesňující informace: nástup možný ihned, jednosměnný provoz - převážně noční směny. Požadavky: ŘP sk. B, popřípadě C s platným profesním průkazem a digitální kartou výhodou (ne podmínkou!), flexibilita, spolehlivost, pečlivost. Zaměstnanecké výhody: měsíční prémiové ohodnocení, stravenky, zaměstnanecké benefity. Kontakt: e-mailem, návštěvní hodiny pro uchazeče v době mezi 10:00-13:00 hod.. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. - beroun 1, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Dana Mrkáčková, +420 311 548 627.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÍ 13 500 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÍ DĚLNÍCI VÝROBY BAZÉNŮ A ZASTŘEŠENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI VÝROBY BAZÉNŮ A ZASTŘEŠENÍ - místo výkonu: Hořovice, Osov. Upřesňující informace: zaměstnanec bude zaměstnán na časově vymezené období za účelem zvyšování svých dovedností a kvalifikace ve zvoleném zaměstnání (stáž), avšak nejdéle na dobu 6 měsíců. Toto období může být prodlouženo, nejdéle však na dobu potřebnou pro získání odborné kvalifikace podle předpisů platných v ČR. Zaměstnanec musí během stáže si osvojit: přípravu materiálu dle technické dokumentace, orientace a čtení technické dokumentace; znalost technických výkresů; přípravu materiálů k montáži, frézování a řezání, obsluha strojů k přípravě materiálů; montování výrobku; přípravu materiálů ke kompletaci (svařování plastů); osazení a smontování výrobku (bazénu); svařování plastů. Po zaškolení si zaměstnanec zvýší kvalifikaci dle CZ-ISCO 8219 Montážní dělníci ostatních výrobků (bazénů a zastřešení). Kontakt: tel. (Út, Čt: 9:00-16.00 hod.), e-mailem či osobně (Po, St: 8:00-9:00 hod.).. Pracoviště: Europa workintense spol. s r.o. - osov, hořovice, Na Cintlovce, č.p. 535, 268 01 Hořovice. Informace: Oleksandr Panchenko, +420 727 838 290.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Účastníci workcampu v Karlštejně prožijí devět dnů nedaleko slavného hradu Karla IV.

Karla IV. uctí jeho Karlštejn nočními hranými scénkami

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Plavci Berouna uspěli na Letním mistrovství ČR

Beroun - Berounští plavci trávili první prázdninové dny na vrcholné soutěži letní sezony v Praze - Podolí, kde se konalo 12.-15.července Letní mistrovství ČR dorostu a dospělých. Na závody se sjela celá plavecká špička z 84 oddílů se 472 závodníky z celé České republiky, aby se poprala o mistrovské tituly, a mohla si na poslední chvíli plnit limity do reprezentačních družstev a na Mistrovství Evropy dospělých.

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Kauza "Tygří oko" už dostává konkrétní obrysy. Celníci ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odhalili nelegální obchodování s chráněnými zvířaty. Obviněni jsou tři muži, jeden z nich je už ve vazbě. Podle všeho chovatel Ludvík Berousek prodával tygry do tržnice SAPA, aby je pak mohli Vietnamci prodávat na produkty čínské medicíny.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT