VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moderní výstavba na nábřeží v Berouně má již své odpůrce

Beroun/ Stavba na nábřeží v Berouně ničí klidný spánek některých obyvatel této lokality. Kvůli tomu, že k ní mají jisté výhrady, jsou vztahy mezi nimi a firmou, která práce provádí, nyní narušeny.

8.8.2008 7
SDÍLEJ:

Moderní výstavba v Berouně má i své odpůrce. Deník zjišťoval skutečnostiFoto: Deník/Kateřina Husárová

Stejně jako každá nově vznikající stavba, má i ta na nábřeží v Berouně v areálu někdejšího pivovaru svoje úskalí. Lidé žijící v těsném sousedství staveniště jsou znepokojeni nejen hlukem a pohybem těžké techniky, ale i tím, že výstavba přinesla změny, s nimiž původní plány údajně vůbec nepočítaly. Znepokojení obyvatelé, kteří jsou přesvědčeni, že zhotovující společnost domy staví až nebezpečně blízko řeky a z urbanistického hlediska není podle nich stavba převyšující okolní rodinné domy v místě vhodná, se obrátili se stížností na Berounský deník.
Lidé mají námitky
„Společnost Harmonie, která stavbu provádí, mění plány, jak potřebuje a podle našeho úsudku to není dobře. Nelíbí se nám, že nedodržují klid o víkendech. S prací začínají už v půl sedmé. Chceme si také odpočinout. Prachu a hluku už máme všichni pokrk,“ uvedl stěžovatel Václav Mayer. Jemu, stejně jako sousedu Petru Nedvědovi ale ze všeho nejvíce nejde na rozum to, že nová výstavba podle jejich mínění vzniká na hranici někdejšího zátopového území a luxusní domy bude od řeky oddělovat pouze protipovodňová stěna z gabionu.
„Když si vezmete mapu území, tak je to nyní zakreslené jinak, než tomu bývalo. Povodí Vltavy to zkrátka záměrně vykouslo z mapy jako záplavového území, aby se tam mohlo stavět. Domnívám se, že když přijde povodeň, zaplaví voda i ty nové domy,“ tvrdí zarytě Václav Mayer, jenž má vše zdokumentované na fotografiích z roku 2002. Podobný názor má i další soused Petr Nedvěd, u něhož obavy z vody umocnilo před časem i jednání s pojišťovnou. „Člověk už neví, čemu věřit. Když tu byl tehdy jakýsi odborník, tvrdil nám, že se při povodni jednalo o tisíciletou vodu. Při jednání s pojišťovnou jsem se ale dozvěděl, že kvůli možnému riziku by byla pojistka proti povodni neúměrně vysoká. Po čase jsem navštívil jiný ústav, a tam mě na základě nových povodňových plánů pojistili,“ řekl Petr Nedvěd.
Kraj argumentuje
My jsme vždycky byli proti tomu, aby se v záplavovém území stavělo. Starosta města i vedení společnosti Harmonie nás ujistili, že stavba je skutečně prováděna mimo území, kam sahala voda před šesti lety. Tato skutečnost navíc umožnila upřesnit plány záplavových území. Z tohoto důvodu došlo k jejich novému překreslení,“ uvedl mluvčí Středočeského krajského úřadu v Praze Martin Kupka. Jeho slova potvrdil nově také berounský starosta Jiří Besser, jenž zopakoval, že do míst, kde společnost Harmonie dnes staví, voda při záplavách vůbec nikdy nesahala.
Harmonie se brání
Společnost Harmonie, která svoji moderní výstavbu ve zmíněné lokalitě obhajuje s argumenty původních obyvatel v žádném případě nesouhlasí.
„Projekt je nyní plně ve vlastnictví naší společnosti, která koupila akcie od původního vlastníka.
Nachází se mimo stanovené záplavové území vodního toku Berounky dle vyjádření správce povodí a účastníka vodoprávního řízení, tato skutečnost je definována i ve sdělení o stanovení nového záplavového území vydaného Odborem životního prostředí a zemědělství při KU Středočeského kraje,“ uvedl Berounskému deníku generální ředitel společnosti Harmonie Group, a.s. Martin Klein.
Firma se jistí
Podle jeho slov navíc zmiňovaná opěrná zeď, budovaná v rámci projektu podél ulice Na Štulovně, neplní funkci protipovodňové bariéry, nýbrž je vytvořena z důvodu výškových rozdílů terénu.

„Abychom měli stoprocentní jistotu, tak v průběhu územního rozhodnutí a stavebního řízení stavební úřad přezkoumával a zohledňoval připomínky a námitky všech účastníků řízení, tedy i sousedů, kteří měli právo se k projektu vyjádřit. Ten splňuje veškeré zákonné normy a na jeho realizaci bylo vydáno řádné územní rozhodnutí a stavební povolení,“ doplnil ředitel Martin Klein.

Úskalí si uvědomují
„K výstavbě přistupujeme s plnou zodpovědností. I přesto, že práce uskutečňujeme v zákonem daných časech, přesto, že v obdobích sucha provádíme kropení s cílem zamezení prašnosti a provádíme očistu okolí předně komunikací, může docházet u nejbližších sousedů k negativním dopadům na kvalitu bydlení, za což se omlouváme,“ dodal Klein. Stejně tak věří, že výsledek projektu spojený s vytvořením klidové zóny pro bydlení a odpočinek, zhodnotí lokalitu a tedy i zvýší hodnoty okolních nemovitostí. „To by mělo místním obyvatelům vykompenzovat jistá omezení, která jsou se stavbou z její podstaty spojena,“ uzavřel Martin Klein.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) VEDOUCÍ KUCHYNĚ, KUCHAŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ KUCHYNĚ, KUCHAŘI - Místo výkonu práce: Svatý Jan pod Skalou. Požadavky: praxe v oboru. Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Svatojánská kolej - vyšší odborná škola pedagogická, 266 01 Beroun 1. Informace: Veronika Brabcová, +420 312 256 054. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU PEČIVA A CUKROVINEK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU PEČIVA A CUKROVINEK - Místo výkonu práce: Beroun. Upřesňující informace: nástup možný ihned, pouze noční směna. Požadavky: zdravotní průkaz. Zaměstnanecké výhody: po zapracování prémiové ohodnocení, stravenky. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. - beroun 1, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Dana Mrkáčková, +420 311 548 627. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA - Místo výkonu práce: Libomyšl. Kontakt: telefonicky (PO-PÁ: 7:00-15:00 hod.).. Pracoviště: Dřevokomplex r + r, s.r.o. - libomyšl, 267 23 Lochovice. Informace: Jiří Roubíček, +420 775 550 600. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ - Místo výkonu práce: Beroun. Doplňující informace: pracovní doba - 12 hod. denní směny v režimu krátký dlouhý týden. Požadavky: zdravotní průkaz. Zaměstnanecké výhody: zaměstnanci je poskytnuta strava zdarma, možnost získání výkonnostních bonusů. Kontakt: telefonicky (Po-Pá 8:00-17:00 hod.) nebo osobně (Čerpací stanice OMV Beroun jih, D5 exit 18, Po-Pá od 8:00-15:00 hod.).. Pracoviště: Lucie žáčková, čerpací stanice omv beroun jih, Plzeňská, č.p. 35, 266 01 Beroun 1. Informace: Lucie Žáčková, +420 602 318 637.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za mříže cel vazební věznice putovala pětice cizinců ve věku od 23 do 29 let, které středočeští kriminalisté dopadli jako podezřelé ze série vloupání do prodejen.
3

Vykradači prodejen podle policie napáchali škody za tři miliony

Policie hledá muže měnící peníze se ziskem.
7

Policie hledá muže měnící peníze se ziskem

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

V muzeu si připomněli rok 1948

Beroun - Únor 1948 byl dalším tématem cyklu pořádaným Muzeem Českého krasu v Berouně k výročím končícím na osmičku, jež formovala naše dějiny. Přednáška Mgr. Tomáše Zahradníčka, Ph.D. z Ústavu pro soudobé dějiny se zaměřila především na okolnosti, jež Únoru 1948 předcházely a jeho důsledky a samotný vznik vytvářely. V přednášce, jež se setkala s ohlasem a bohatou diskuzí, nastínil počínající kořeny vyúsťující do doby tématu již v roce 1918. „Pokusil jsem se to téma aktualizovat, protože patřím k těm historikům, které zajímá především budoucnost, a studium minulosti jsou pomocná vodítka pro odpovědi na současné otázky a problémy. Měl jsem pocit, že pokus o odpověď nás vybudí k nějaké debatě.“

V největších městech kraje volby tolik netáhnou

Střední Čechy – Kde si v době komunálních voleb občané pospíší k urnám – a kde naopak hodně lidí zůstane doma? Ovlivnit to může leccos – od ohlasů nějaké místní aféry až třebas po aktuální počasí. Dá se ale předpokládat, že mezi velkými středočeskými městy bude k těm s nejvyšší volební účastí patřit Benešov. V dlouhodobém srovnání okresních měst drží laťku nejvýš.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT