Předchozí
1 z 5
Další

Dům přírody Českého krasu

V březnu by mělo být otevřeno nové návštěvnické středisko u Koněpruských jeskyň Dům přírody Českého krasu.
„Doufáme, že už nic stavbu neprotáhne a skutečně otevřeme 1. března,“ řekl Deníku Vladimír Svoboda ze Správy Koněpruských jeskyní.
Stavět se začalo v roce 2021 a hotovo mělo být už loni, stavební práce se ale protáhly. Nyní už je hlavní budova dokončena a buduje se altán.
V přízemí Domu přírody bude stálá expozice o přírodě Českého krasu, která návštěvníky pobaví i poučí. Vtáhne je do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny nebo objevování jeskyní. Návštěvníci se také mohou těšit na různé pokusy, tematická zákoutí nebo prolézačku umělou jeskyní.
Kromě expozice tam bude pokladna, sociální zařízení, obchůdek, občerstvení s posezením, herna pro nejmenší a úschovna kol. A samozřejmě zázemí pro zaměstnance Správy Koněpruských jeskyní.
Projekt za 86,5 milionu korun je hrazen z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Dům přírody Koněprusy.Dům přírody Koněprusy.Zdroj: Deník/Radek R. Kaša

Dům přírody Koněprusy.
Dům přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyň otevře snad už na podzim
Stavba Domu přírody Českého krasu na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní.
Do nového Domu přírody u Koněpruských jeskyní se lidé podívají až příští rok

Tělocvična pro 2. základní a mateřskou školu v Berouně

Už za několik málo dní by se měla začít stavět tělocvična při 2. základní a mateřské škole v Preislerově ulici v Berouně. Radnice za ni zaplatí 48 milionů korun.
„V současné chvíli máme vybraného zhotovitele, kterého musí odsouhlasit Rada města Beroun. Pokud se nikdo neodvolá, 18. ledna budeme firmě předávat staveniště. Tělocvična vyroste mezi venkovním oválem a zastřešenou chodbou, na místě volejbalového hřiště. Stavba by měla být dokončena do konce roku,“ prozradil místostarosta Berouna Michal Mišina.
Stará tělocvična škole zůstane. Nová bude sloužit nejen žákům školy, ale také volnočasovým aktivitám, sportovním nebo tanečním kroužkům. „Počet žáků ve škole se zvýšil. Ve škole máme 30 tříd. Musíme tedy odučit 67 hodin tělesné výchovy týdně. Což nelze zvládnout jinak, než organizací tělesné výchovy pro dvě třídy v jednu vyučovací hodinu. Využíváme proto v tělocvičně dělící závěs, který tělocvičnu rozděluje na dvě menší. I tak je tělocvična plně obsazena od první až do deváté vyučovací hodiny,“ vysvětlila potřebu nové tělocvičny ředitelka školy Dagmar Kolářová.

Místo v areálu školy, kde nová tělocvična vyroste.Místo v areálu školy, kde nová tělocvična vyroste.Zdroj: Radek R. Kaša

Místo v areálu školy, kde nová tělocvična vyroste.
Druhá základní škola bude mít novou tělocvičnu. Stavět se začne v létě
Basketbalisté trénují ve stávající hale ve druhé základní škole. Mistrovské zápasy se hrají v Litni.
Nová tělocvična větší nebude. Radní odmítli alternativní studii basketbalistů

Berounské nádraží

Oprava berounského nádraží se chýlí ke konci. „Slavnostní otevření opraveného nádraží by mělo proběhnout v prvním čtvrtletí letošního roku,“ prohlásila tisková mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Investiční akci od začátku provázejí komplikace, které způsobují průtahy.
„Rekonstrukce probíhala v průběhu pandemie koronaviru a zároveň došlo k aktualizaci projektové dokumentace a změnám účelů místností. To vše mělo vliv na harmonogram stavby i finanční náklady,“ uvedla mluvčí. Ještě v listopadu roku 2022 Správa železnic hovořila o tom, že by mělo být hotovo na podzim roku 2023, termín byl ale opět posunut. Nyní se počítá s tím, že by mohli být cestující odbaveni v nové hale do konce března letošního roku. Projekt tak nabral více než rok zpoždění. Náklady byly na začátku odhadnuty na 288 milionů korun, částka ale narostla. „Celkové investiční náklady budou upřesněny po dokončení stavby,“ uzavřela mluvčí Správy železnic.

Zdroj: Radek R. Kaša
Rekonstrukce výpravní budovy berounského vlakového nádraží
Termín se opět oddálil. Opravy berounského nádraží se protáhnou do konce roku
Vlakové nádraží v Berouně po první části rekonstrukce výpravní haly.
Na berounském vlakovém nádraží byla otevřena první část opravené výpravní haly
Práce na novém interiéru výpravní budovy v Berouně se protáhly o čtyři měsíce
Rekonstrukce výpravní haly berounského nádraží se zdrží o čtyři měsíce

Nový domov pro seniory v Tmani

V letošním roce by měla být dokončena rekonstrukce tmaňského zámku, který společnost Senlife mění v domov pro seniory. V říjnu loňského roku byla otevřena první část, v prosinci pak zkolaudovaná druhá. „Závěrečnou a poslední část bychom měli zkolaudovat v dubnu letošního roku,“ prohlásil jednatel a spoluzakladatel společnosti Tomáš Eckschlager.
Zrekonstruované hospodářské budovy v areálu zámku nabídnou ubytovací kapacitu 150 lůžek se zvláštním režimem a jídelnu s kuchyní.
Cena jednoho lůžka v Senlife Tmaň se podle typu pokoje pohybuje od 27 do 36 tisíc korun měsíčně. „Lze si vybrat mezi jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji různé velikosti. Součástí ceny je kompletní servis služeb, bydlení, strava, celodenní péče a aktivizace,“ vysvětluje ředitel Lukáš Drásta.
Podle jeho slov částka odpovídá průměrné ceně lůžka v domovech pro seniory ve Středočeském kraji.
Celá investice do proměny tmaňského zámku vyjde zhruba na 200 milionů korun, Senlife k financování využívá vlastní prostředky a pomáhá si také úvěrem.
Plánuje se, že areál zůstane otevřen i veřejnosti, především obyvatelům obce. Po úplném dokončení rekonstrukce by měl areál zámku společně se sociálními službami pro seniory nabídnout i wellness centrum a kavárnu.

Nový Domov pro seniory v Tmani otevře v říjnu.
Senioři na zámku. Na pobyt v novém domově v Tmani zatím kraj přispívat nebude
Z prohlídky zchátralého zámeckého areálu v Tmani.
OBRAZEM: Proměna tmaňského zámku na soukromý domov pro seniory je v první fázi
Bourací práce míří pomalu do finále a už se začíná postupně opravovat.
Rekonstrukce zámku v Tmani postupuje. Domov seniorů se má otevřít na podzim
Z prezentace přeměny zchátralého zámku v Tmani na moderní domov pro seniory Senlife.
Ze zámku v Tmani bude moderní domov pro seniory. Práci tam najde šedesát lidí

Královský průvod Berounskem

První červnový víkend roku 2024 bude opět patřit průvodu české královny a císařovny římské Elišky, kterou bude Berounskem doprovázet vévoda Štěpán II. Bavorský. Královský průvod se inspiroval historicky doloženou poutí královny Elišky za uzdravení jejího manžela Karla IV.
Průvod vyrazí z Králova Dvora do Berouna, poté navštíví Tetín a na konec Srbsko. Příjezd průvodu oznámí lidem nejprve trubači, poté již bude slyšet bubny a zanedlouho všichni spatří vlající prapory, jízdu na koních, historické vozy tažené koňmi, vyšňořené rytíře císařovniny gardy a lid urozený i prostý. Všichni budou doprovázet císařovnu na její pouti, dokonce i z dalekého Alsaska, Durynska a Dolního Saska budou vypravena poselstva, aby se pouti za uzdravení císaře zúčastnila. V každém městě i obcích pozdraví přítomné císařovna Elišky, vévoda Štěpán II. Bavorský a arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, historické tance, dobová hudba, kejklíři, ale i stánky s občerstvením.
„Na tuto akci přispívají všechny dotčená města a obce, Beroun přispěje částkou 150 000 korun ze svého rozpočtu,“ sdělila tisková mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová. 18. ročník Královského průvodu se uskuteční ve dnech 1. až 2. června.

Ze 17. ročníku Královského průvodu s podtitulem Pouť císařovny Elišky v Králově Dvoře.Ze 17. ročníku Královského průvodu s podtitulem Pouť císařovny Elišky v Králově Dvoře.Zdroj: Pavel Paluska

Ze 17. ročníku Královského průvodu s podtitulem Pouť císařovny Elišky v Králově Dvoře.
Na zámek v Králově Dvoře opět zavítal vévoda Štěpán. Letos poprvé s císařovnou
Průvod vévody Štěpána II. Bavorského dorazil do Berouna.
PODÍVEJTE SE: Beroun navštívil průvod vévody Štěpána II. Bavorského