„S řediteli škol v Berouně jsme v kontaktu ať už napřímo, nebo skrze školský obor prakticky denně, takže i stávku jsme s nimi probírali a zatím nemáme informaci, že by se někde mělo stávkovat. To ale nevylučuje, že se to nemůže ještě v dalších 14 dnech změnit,“ prohlásil místostarosta Berouna Dušan Tomčo (Nezávislí Berouňáci).

„Jsem ve spojení s učiteli i řediteli škol v Hořovicích, ale nikdo se mi zatím neozval, že by se ke stávce připojil. Nejsem ale příznivcem stávek. Jsem přesvědčena, že se tím nic nevyřeší,“ řekla vedoucí odboru školství v Hořovicích Olga Kebrlová.

Zda budou stávkovat učitelé Jungmannovy základní školy v Berouně, zatím není jisté. „Nevím, jestli se ke stávce připojíme. Zatím nebyl čas se s kolegy pobavit,“ odpověděl ředitel školy Ivan Souček.

Podle ředitele Základní a Mateřské školy Cerhovice Pavla Vonáska je finanční situace státu složitá, ale je přesvědčen, že současná plánovaná úsporná opatření mohou výrazně ovlivnit kvalitu českého školství. „Jedná se především o snižování Phmax, což je maximální stanovený počet hodin, které učíme v naší škole. To znamená snížení počtu vyučovacích hodin a snížení úvazků pro učitele. Školy si nebudou moci dovolit dělení tříd na předměty, kde je to potřeba. Jedná se o školy, které tento nástroj využívají intenzivně ke zkvalitnění výuky. Naše škola by plánované změny pocítila,“ popisuje Vonásek, který ale ještě neví, jestli se škola ke stávce připojí. Vadí mu i nedostatečné zajištění finančních prostředků na nepedagogické pracovníky, bez nichž lze za současné situace velice těžko fungovat. „Dalším problémem je snížení finančních prostředků na asistenty pedagoga, bez nichž nelze realizovat probíhající inkluzi v současné podobě. V oblasti školství panuje dlouhodobá nejistota a nekoncepčnost,“ dodal.

Téma stávky je ve stavu úvah také na Základní škole P. Lisého v Hostomicích, řekl Deníku ředitel Eduard Polách.

Základní škola v Tmani je rodinného typu, pouze se žáky prvního stupně. „Naše škola nemá odborovou organizaci, informace o stávce máme pouze z médií. Všichni pracovníci školy mají možnost zaujmout vlastní stanovisko a informovat vedení školy nejpozději pět dní před zahájením stávky, abychom případně mohli informovat zřizovatele,“ vysvětlila ředitelka Taťána Dvořáková.

V Nižboru mají jasno

Základní škola Nižbor už má ale jasno. Stávkovat nebude. „Velmi stručně řečeno, po zkušenostech se zprávami z tisku musím konstatovat, že oficiální cestou nám nebyl žádný úmysl o stávce sdělen, takže toto téma u nás není aktuální. Náš postoj je však téměř jednoznačný – stávkovat nebudeme. Přestože nejsme se stavem školství a neustálými změnami, které považujeme za nekoncepční a které dále zvyšují již tak přebujelou administrativu, spokojeni, nechceme, aby děti, ani jejich rodiče odnášeli aktivity tohoto charakteru,“ prohlásila ředitelka školy Ivana Vrbková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rozhledna Děd zůstává zavřená. Verdikt o jejím osudu má padnout v příštím roce

O osudu rozhledny Děd se snad rozhodne v příštím roce | Video: Hájíčková Jana