Do stávky za více peněz ve školství se v berounském regionu včera zapojilo přes třista učitelů a správních zaměstnanců. „Od sametové revoluce je to v našem regionu největší stávka. S počtem škol, které náš protest podpořily, jsem opravdu spokojen,“ informoval předseda oblastní rady Českomoravského svazu pracovníků školství Jiří Sixta.

Na Berounsku a Hořovicku je celkem 43 základních, 6 středních a 25 samostatných mateřských škol. „Ve stávce je 13 základních a dvě střední školy. Další školy se přihlásily k její podpoře. Ze středních škol zůstala včera uzavřena Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hořovicích. Na Obchodní akademii a Střední pedagogické škole Beroun, kde se studenti normálně učili, stávkovalo devět pedagogů,“ vysvětlil Jiří Sixta.

Pracovníci školství včera protestovali proti plánovanému navýšení platů v příštím roce, za nedostatek finančních prostředků na školní pomůcky pro žáky a jiné. „Čím méně peněz půjde do školství ze státního rozpočtu, o to více peněz budou muset zaplatit v příštím roce rodiče a zřizovatelé škol,“ upozorňuje Jiří Sixta.

Včerejší stávku včera symbolicky podpořila i Základní a mateřská škola Králův Dvůr, Počaply. „Naši školu jsme nezavřeli. Děti se normálně učí. Máme velmi dobré vztahy s městským úřadem i rodiči, které nechceme zavřením školy narušit. Na školu jsme ale pověsili výzvu na podporu stávce,“ vysvětlil ředitel školy Vladislav Krabec.

Na Středním odborném učilišti a Střední odborné škole Hořovice se do stávky zapojily desítky pedagogů. „Respektuji názor učitelů. Stávkovalo jic třicet šest,“ informoval ředitel střední školy Vladimír Kebert. „Účast školy ve stávce se blíží ke stu procent. Ve škole se ale stravují děti ze speciální školy v Hořovicích a Žebráku. Těm jsme chtěli zajistit stravu i dnes. Proto nebyl v kuchyni přerušen provoz,“ sdělil za stávkový výbor školy Miroslav Červenka.
O tom, zda se stávky zúčastní osovská základní škola, rozhodlo hlasování vyučujících. „Výsledek byl tři ku třem. Vzhledem k nerozhodnému hlasování do stávky nevstoupil nikdo,“ sdělila zástupkyně ředitele osovské školy Ivana Chocholoušová. K úpravě vyučování přistoupili v Základní a mateřské škole Mořina.

„Ke stávce učitelů jsme se připojili omezenou formou. Na den stávky připadlo plavání žáků. Pravidelně každé úterý dojíždíme do berounského aquaparku. Nechtěli jsme děti o plávání připravit,“ sdělil ředitel školy Petr Sodomka. „Do školky přišly pouze děti obou zaměstnaných rodičů,“ doplnil.
Mezi střední školy, které se ke stávce učitelů nepřidaly, patří i Gymnázium Václava Hraběte v Hořovicích. „Naše škola nemá odbory a organizace stávky se neujali ani vyučující. Průběh vyučování tak nebyl narušen. Informace o stávce byly zveřejněny, nikdo z vyučujících se k ní ani nevyjádřil,“ sdělila zástupkyně ředitele hořovického gymnázia Blanka Plecitá. „Rozhodně si ale nemyslíme, že by jednodenní stávka o něčem rozhodla,“ dodala.

 

Zavřené školy:

Jungmannova ZS Beroun, 2.ZŠ Beroun, ZŠ Beroun - Závodí, ZŠ Beroun - Wagnerovo náměstí, ZŠ Loděnice, ZŠ LIteň, ZŠ Suchomasty, ZŠ Zdice, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hořovice, 1.ZŠ Hořovice, Základní škola a Praktická škola Beroun, Základní škola a Mateřská škola speciální Králův Dvůr - Počaply.