S některými z nich se nyní můžete setkat v rozhovorech pro Berounský deník. Tentokrát jsme vyzpovídali Štěpána Meda, který má na starost hru na dechové nástroje. Pokud i vaše dítě chcete nechat studovat na ZUŠ v Berouně, nezapomeňte na talentové zkoušky, které se konají 1. – 5. června.

Představíte nám, které hudební nástroje v ZUŠ vyučujete a ke kterému z nich máte vy osobně nejbližší vztah?
Na naší škole učím hru na dechové nástroje, konkrétně na zobcovou flétnu, klarinet a saxofon a mým prvním nástrojem je samozřejmě klarinet, kterému se věnuji od mládí a který jsem vystudoval.

Někdy se stává, že dítě se učí na jeden hudební nástroj a pak se vzhlédne v jiném. Co mu doporučujete? Vydržet a naučit se nejprve pořádně na jeden nástroj, nebo jste pro výuku i několika nástrojů současně?
Záleží na kombinaci nástrojů. Například žák, který hraje na dechový nástroj, učí se tvořit tón, buduje si nátisk a prstoklad, potřebuje určitý čas a rozhodně bych nedoporučoval přidávat ještě jiný dechový nástroj. Naopak kombinace s harmonickým nástrojem, klavírem, kytarou atd. může být přínosná, ale musíme mít na paměti, že každému nástroji je potřeba věnovat dostatek času při každodenní přípravě.

Na škole začal působit nový dechový orchestr pod vaším vedením, můžete tuto formaci představit? Kde můžeme Oddechovku slyšet a vidět?
Oddechovka je těleso složené z žáků a absolventů dechového oddělení naší školy doplněný o hráče bicích nástrojů a basové kytary. Vznikl na začátku tohoto školního roku, jako součást výuky pro žáky čtvrtých a vyšších ročníků. Vedeme ho společně s kolegou trumpetistou Vladislavem Šebkem, se kterým se výborně doplňujeme. On pečuje o sekci žesťových nástrojů, já mám na starosti dřevěné. Název Oddechovka vznikl spontánně od členů orchestru a docela pěkně vystihuje atmosféru na zkouškách i vystoupeních, kdy se muzikou bavíme a užíváme si ji. Považujeme to za smysl studia na hudební škole. Rádi vás o tom přesvědčíme třeba na nejbližších koncertech, 28. května od 17 hodin v sále České pojišťovny v Berouně nebo 12. června od 18 hodin na náměstí ve Zdicích.

Jaký je váš sen, s kým byste si rád zahrál?
Takový konkrétní sen nemám, hrál jsem už se spoustou orchestrů a souborů, jsem devátý rok členem Hudby hradní stráže a policie České republiky, takže jsem muzikantsky plně vytížený, ale třeba konkrétně si vždycky rád zahraji s Clarinet Factory, to je pro mě velký zážitek.