Z Berouna nacistickými transporty odjelo přes osmdesát lidí. Beroun má nyní celkem sedmnáct Kamenů zmizelých. Prvních osm bylo odhaleno vloni 18. dubna. Letos osazené kameny s mosazným povrchem vznikly díky pěti dárcům, kteří se v pondělí zúčastnili slavnostního odhalení před domy, kde oběti holokaustu v Berouně žily. „Jsem rád, že jsme se sešli na dnešní svátek Jom ha-šo'a, který upomíná na šest milionů židovských obětí holokaustu. Těší mě, že spousta Berouňáků cítilo potřebu se do projektu připojit,“ prohlásil na úvod Kamil Machart (Beroun sobě), který vydal knihu Beroun a jeho Židé a stojí za vzpomínkovou akcí.

Slavnostního aktu se zúčastnil i předseda pražské židovské obce František Bányai. Ten, společně se starostkou Berouna Soňou Chalupovou (ODS), zahájil pietní akt zavěšením věnce u pamětní desky berounským obětem holokaustu na budově radnice. Poté se průvod vydal k jednotlivým Stolpersteinům a u každého kamene položil symbolický žlutý tulipán. Jedním z dárců byl i Josef Macourek z Berouna, který se rozhodl sponzorovat kamen doktora Otty Löwyho na náměstí M. Poštové. „Není mi lhostejný osud obětí holokaustu. Je šílené, co je potkalo,“ uvedl Macourek.

Všechny Stolpersteine neboli Kameny zmizelých pocházejí z dílny německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Kameny jsou rozeseté po celé Evropě a je jich už více než sto tisíc.