V pátek si děti přinesou domů výsledek svého snažení za celý školní rok. Ne každá rodina přijímá vysvědčení svých ratolestí s porozuměním. A přitom je právě na rodičích, aby žák cítil oporu a porozumění. S žádostí o radu oslovují terapeutickou poradnu SPONTE z Králova Dvora každoročně nejen rodiče, ale do centra posílá děti i škola. A to hlavně v případě, kdy pedagog vypozoruje u žáků strach ze špatných známek. „Učitelé nás upozorňují na případy, kdy hrozí, že by reakce rodičů na známky dětí nemusela být přiměřená. V některých rodinách nejsou ideální vztahy a vysvědčení dítěte by nemuselo být přijato s porozuměním,“ vysvětlila ředitelka SPONTE Zuzana Černá. „Přitom je právě na rodičích, aby udržovali kontakt s dítětem po celý školní rok. Podpora rodičů je důležitá, dítě by ji mělo cítit,“ upozornila psycholožka Zuzana Černá.

Dochází i k tomu, že dítě nepřijde v den vysvědčení domů. „Řešili jsme případ dvanáctileté dívky, která se ze školy domů nevrátila. Naštěstí vše dobře dopadlo. S pomocí kamarádů a spolužaček byla dívka v pořádku předána svým rodičům,“ uvedla ředitelka SPONTE.

Rodiče by měli děti motivovat. „Nečekáme na konec školního roku. Takový přístup by nebyl k dětem spravedlivý. Mají mnoho povinností, proto naši pomoc potřebují. Málo přísnosti neškodí, ale je důležité, aby dítě vědělo, kde hledat oporu a že mu věříme,“ uvedla maminka školáků Josífka a Lidušky Ludmila Pečová z Berouna.

Strach se musí řešit včas. “Pokud se bojí dítě rodičů kvůli známkám, je to na něm poznat už v průběhu školního roku. Snažíme se pak problémy řešit co nejdříve. Hovoříme s rodiči i dítětem. Na slabý prospěch žáků upozorňujeme rodiče aktuálně, ať už se jedná o známky z chování, či výukových předmětů,“ vysvětlila učitelka Marcela Jansová z Jugmannovy základní školy v Berouně.

Rodiče by měli hlavně zachovat chladnou hlavu a děti netrestat. „Není dobré nasazovat laťku příliš vysoko. Lidé by si neměli plnit své nesplněné sny prostřednictvím dětí. V žádném případě rodiče ničemu nepomohou, když budou dětem dopředu vyhrožovat,“ vzkazuje psycholog Zuzana Černá.