Systém stravování na berounských základních školách čekají výrazné změny. Tou nejzásadnější bude pouze jediná školní kuchyně, a to na Základní škole na Wagnerově náměstí v Berouně. Ostatní budou přestavěny na výdejny. Všechny stavební úpravy by měly být realizovány během letních prázdnin, aby se nový stravovací systém mohl od nového školního roku naplno rozběhnout. Žáci se tak mohou těšit na zřízení gastronomického centra, které v Berouně nemá obdoby.

Stavební úpravy bude dělat Jež

„Dnes se začaly vystěhovávat věci ze staré jídelny Základní školy na Wagnerově náměstí. Stavební firma Jež si prostory převezme 28. června, kdy by se mělo začít se stavebními úpravami,“ sdělil včera vedoucí odboru školství, kultury a vnějších vztahů Karel Abrahám.

Na realizaci stavebních úprav kuchyně včetně doplnění technologií a nové školní jídelny byla prozatím stanovena částka ve výši 8 423 000 korun.

Společnost Eurest, která bude provozovat všechny jídelny v berounských základních školách, slíbila spoluúčast na rekonstrukcích za téměř šest milionů korun, které půjdou například na novou kuchyni, kotelnu i jídelnu v Základní škole na Wagnerově náměstí.

Na nový systém stravování je zvědavý také ředitel školy Antonín Leopold. „Zatím si to nedovedu představit, protože jsem to neviděl v praxi, ale věřím, že se bude jednat o kvalitní systém stravování. Jestli bude opravdu přínosem, dokáži říct alespoň po dvouměsíčním provozu,“ uvedl ředitel Základní školy na Wagnerově náměstí Antonín Leopold.

Na děti čeká pitný program

Obchodní ředitel společnosti Eurest Miroslav Votruba slibuje, že školáky čeká úplně jiná úroveň stravování, než na jakou jsou zvyklé v současnosti. „Děti si budou vybírat z široké nabídky jídel, a to samy. Bude záležet na nich, co a kolik si dají na talíř. To znamená, že dítěti nebude nuceno jíst to, co nemá rádo,“ řekl Miroslav Votruba.

„Bohatá nabídka bude obsahovat například speciální pitný program. To znamená, že dítě nebude dostávat nezdravé Limonády, ale kvalitní nápoje, které jsou pro něj vhodnější. Vyhýbat se budeme také smaženým výrobkům, takže například hranolky budou v nabídce pouze jednou týdně,“ prozradil obchodní ředitel Eurestu.

Obědy přitom budou za stejné ceny jako nyní, tedy za 21 a 23 korun.