Žáci a učitelé berounských základních škol si včera poprvé vyzkoušeli nový stravovací systém, jehož provozovatelem je společnost Eurest. Ta slibuje nejen pestrou a kvalitní stravu, ale také moderní technologie. Její klienty tak čeká několik výrazných změn, jako je používání čipových karet a modernizace stravovacích provozů, které by měly být dokončeny v průběhu měsíce října.

Celkové investice do modernizace školních stravovacích zařízení dosáhly v uplynulých dvou letech zhruba 40 milionů korun. Jako první prošla v roce 2005 rekonstrukcí kuchyně a jídelna v Základní škole v Preislerově ulici v Berouně, jejíž denní kapacita je 1400 jídel. Ta bude nyní sloužit jako centrální vývařovna, ze které se budou obědy dovážet do Základní školy na Závodí a do Jungmannovy základní školy. Tady bylo nutné zřídit tak zvané výdejny, z nichž ta v Jungmannově základní škole bude dokončena až zhruba za dva měsíce. Podle místostarosty Berouna Tomáše Havla však stravování dětí rozhodně není ohroženo. „Děti se budou dále stravovat ve stávající jídelně, která dostane nový kabát včetně nových stolů a židlí. Jídlo se jim bude prozatím dovážet ve speciálních baleních a děti si i tak budou moci vybrat ze dvou jídel,“ sdělil Tomáš Havel.

Kompletní rekonstrukce čekala také jídelnu a kuchyni v Základní škole na Wagnerově náměstí v Berouně. Kuchyně by měla být dokončena 17. října a již hotovou jídelnu představil zástupcům škol regionální ředitel provozu společnosti Eurest Jiří Karmazín. „Tento systém je součástí budoucnosti, protože nastupující generace bude už platit jen kartami. Hotovostní platby ustanou a děti se budou muset naučit hospodařit s penězi i prostřednictvím kreditních karet. Systém navíc umožňuje úplnou kontrolu, protože můžeme rodičům vytisknout seznam toho, co si jejich dítě koupilo za celý měsíc,“ řekl Karmazín.

Systém je podle zástupců Eurestu jednoduchý a děti si na něj brzy zvyknou. „Čipovou kartu si každý strávník nabije určitou částkou a z ní se mu pak obědy či jídla z doplňkového prodeje odečítají. Jakmile klesne kredit na hodnotu čtyř obědů, upozorníme na to strávníka a pokud nedojde ke změně, kontaktujeme rodiče, aby kartu opět nabili,“ vysvětlil obchodní manažer Eurestu Ondřej Čermák.