Bylo tomu tak i v pátek ráno, kdy do dárcovských křesel kromě ostatních dárců usedlo i dvacet policistů. A nejen to, poprvé se k jejich pravidelné akci s názvem Daruj krev! přidali i hořovičtí strážníci. Těch nyní v Hořovicích působí celkem šest. Darovat krev mohla polovina. „Přišli jsme všichni, co krev darovat můžeme," prozradil jeden z nich.

Žádní nováčci

I když se hořovičtí strážníci vydali na transfuzní stanici se skupinou policistů poprvé, nejde o žádné nováčky. Každý z nich daroval nejcennější tekutinu již několikrát. „S dárcovstvím jsem začal v době vojenské služby v Českých Budějovicích. Transfuzní stanici jsem ale nenavštěvoval pravidelně," prozradil hořovický strážník Ivo Trojanský s tím, že v pátek daroval krev posedmé. V Hořovicích v tom však hodlá pokračovat. Na otázku, zda se odběru obává, odpověděl, že takové pocity nikdy nezažíval.

Stejně na tom včera byl i další strážník Petr Hůla, který se chystal na jednadevadesátý odběr. „S dárcovstvím jsem také začal na vojně. Po přestěhování do Hořovic chodím pravidelně do transfuzní stanice Nemocnice Hořovice," doplnil strážník Petr Hůla. Třetím hořovickým strážníkem byl Jan Červenka, který daroval krev popáté.

Dárci kostní dřeně

Policisté z Berounska se také registrují jako dárci kostní dřeně. Stalo se tak i při páteční akci, kdy se pro to rozhodla i policistka Jana Ciprová. „Přemýšlela jsem o tom už delší dobu. Jsem přesvědčená o tom, že dokud je člověk mladý a zdravý, tak by to měl udělat. Musí to být krásný pocit, pomoci třeba malému dítěti k uzdravení," prohlásila jednatřicetiletá policistka, která šla darovat krev poprvé v osmnácti letech.

Mezi páteční dárce hořovické transfuzní stanice patřil i starosta Hořovic Jiří Peřina. „Dárcovství je velmi záslužná činnost, dárců by mělo přibývat a ne ubývat. Skupinové dárcovství podporuji," prohlásil starosta města Hořovice Jiří Peřina, což potvrdil tím, že se ke skupině policistů a strážníků sám připojil. Darovat krev nešel poprvé, šlo o jeho osmdesátý čtvrtý odběr.