Žáky posledních ročníků základních škol, kteří se letos rozhodují, na jaké střední školy si podají přihlášky, zaujaly na úterní burze praktické ukázky středních škol. „Podnikatelská sportovní škola z Plzně tu měří tuk, Střední škola civilního letectví v Odoleně Vodě přivezla letecký trenažér, lesnická škola zase laserovou střelnici a Střední zdravotnická škola v Kladně předvádí kurz první pomoci,“ uvedla Petra Jonášová z Úřadu práce v Berouně, který byl spoluorganizátorem akce.

Děti pouštěly nejen draky, ale mohly si projít dračí stezku a plnit úkoly, házet balonkem na plechovky s bubáky a pomalovat vyřezávaného draka.
Drakiáda v Berouně rozběhala děti. Nechyběla překážková dráha či stezka s úkoly

„Kurz první pomoci máme ve škole jako zájmový kroužek. Vyučuje ho záchranář, který vyjíždí ke skutečným případům. Studenty velmi baví a na různých soutěžích sklízíme úspěchy,“ vysvětlila Lada Stuchlá, která učí na kladenské zdravotnické škole odborné předměty.

Na burze představila škola učňovský obor ošetřovatel, středoškolský obor zdravotnické lyceum a praktická sestra i obor diplomovaná všeobecná sestra. „Zájemci se ptají na přijímací zkoušky, jaká byla úspěšnost v minulých letech, kolik uchazečů se dostalo a kolik ne, kam se chodí na praxi,“ připomněla Stuchlá.

Deváťáci mají jasno

Na podobné otázky odpovídala návštěvníkům burzy i Anežka Gutová, studentka třetího ročníku Střední zdravotnické školy v Berouně, kde bude podle ní novinkou příštího školního roku výuka francouzského jazyka. „Máme povinnou němčinu. Další volitelný jazyk, kterým byla ruština, byl letos pro malý zájem zrušen. O francouzštinu snad bude větší zájem,“ poznamenala.

Žákyně Sofie Šírerová a Linda Marešová ze Základní školy V Zahradách v Berouně mají po návštěvě burzy jasno. Jedna z nich si podá přihlášku na Pedagogické lyceum v Hořovicích, druhá na Sportovní a podnikatelskou střední školu v Plzni, protože hraje basket.

Hlídka ve vlaku.
Hlídka na každé příměstské lince. Černí šerifové dohlíží na pořádek a bezpečnost

Ze Základní školy V Zahradách přišel i Samuel Budiš, kterého láká dráha pilota. „Vyzkoušel jsem si trenažér a velmi mě zaujal. Rozhodl jsem se podat si druhou přihlášku na Střední školu civilního letectví v Odoleně Vodě. První bude na konzervatoř v Praze, protože hraju divadlo a moc mě to baví,“ vysvětli. Také jeho kamarád Filip Sajdl už se díky burze rozhodl: „Vybral jsem si hořovické gymnázium a manažerskou akademii. Další přihlášku bych chtěl poslat na gymnázium do Rakovníka.“