Beroun/ Pracovníci berounských technických služeb si včera ráno museli namasírovat svaly a po šesté hodině vyjeli do Loděnice. Na soukromém pozemku na ně totiž čekal šestnáct metrů vysoký smrk, který bude o letošních Vánocích zdobit Husovo náměstí v Berouně.

„Strom nám nabídla soukromá osoba. Majiteli pozemku, na kterém byl smrk vysazen, překážel a ubíral světlo. Když získal povolení k pokácení, dohodli jsme se, že bychom jej využili jako letošní vánoční strom. Domluvili jsme se již před dvěma měsíci, ale čekali jsme až na vhodnou dobu,“ uvedl ředitel berounských technických služeb Liboš Kácel.

Ten správný termín nastal v úterý 18. listopadu, necelých čtrnáct dnů před slavnostních zahájením adventu. Přeprava a instalace stromu se obešla bez vážnějších komplikací, jen přihlížející měli obavy, aby se strom nezřítil mezi lidi. „Nebojte se, kmen stromu je zapuštěný dva metry v zemi a zaklíněný,“ ujišťovali lidi o bezpečnosti pracovníci technických služeb. Než byl strom bezpečně usazen, museli ho dělníci více než dvě hodiny upravovat, seřezávat a ukotvovat. „Zdobit ho dneska nebudeme, to je práce na celý den. 30. listopadu ale už bude všechno připravené,“ slibují pracovníci technických služeb.

Právě v neděli 30. listopadu se strom a celé Husovo náměstí slavnostně rozsvítí. Na první adventní neděli město Beroun připravuje velkolepou akci. V loňském roce zahájil advent na berounském náměstí chlapecký pěvecký sbor Boni pueri, letos se tohoto úkolu zhostí populární zpěvačka Bára Basiková. „V repertoáru, který si pro berounský koncert vybrala, jsou známé chorály a písně jako například Nebem letí, Spáso duše mé a samozřejmě Ave Maria,“ uvedla tisková mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová. Zazpívá také s berounským smíšeným pěveckým sborem Slavoš vánoční koledy a třešničkou na dortu by měla být ústřední píseň z muzikálu Kleopatra Teď královnou jsem já. „Po setmění čeká Báru Basikovou ještě jeden úkol, a to zapálit první adventní svíci a rozsvítit spolu s představiteli města vánoční strom,“ dodala Jitka Soukupová.

A jaký osud čeká strom po Vánocích? „Rozřežeme ho a dáme do medvědária, chlupáči si s ním poradí,“ uvedl Luboš Kácel.
Na našich stránkách www.berounsky.denik.cz najdete videoreportáž o přepravě a usazování stromu na Husově náměstí v Berouně.