Smrčky, jedle, borovičky. V okolí popelnic se v současné době povalují torza vánočních stromečků a čekají na svůj další osud.

„Stromky z Berouna a okolních obcí, ze kterých svážíme odpad, likvidujeme již několik let stále stejným způsobem. Odvážíme je k nám, a pak končí v Karlově, kde je čeká štěpkování,“ vysvětlil ředitel berounských technických služeb Luboš Kácel. Jejich osud na závěr zpečetí kompostárna.

Někteří lidé si vánoční idylku chtějí doma zachovat co nejdéle, jiní se stromků zbavují již na Nový rok. „Stromky svážíme z nejrůznějších lokalit již od 1. ledna a končíme třeba i na konci měsíce,“ uvedl Luboš Kácel. Většina lidí jedle i borovičky nechává ležet u popelnic, někteří je ale vyhodí z okna a dál se ně o něj nestarají. „Musíme kolikrát obejít sídliště a sbírat stromečky u paneláků,“ upozorňuje zástupce technických služeb.

Dnes by měl zmizet i strom v berounského Husova náměstí. Šestnáctimetrový smrk ale v kompostu neskončí. „Převezeme ho na Městskou horu, medvědi si s ním už poradí,“ vysvětlil Luboš Kácel. Chlupáči, kteří v úterý 13. ledna oslaví 9. narozeniny, se tak mohou těšit na dárek.