V Králově Dvoře v návaznosti na pandemickou situaci dojte k rozsvícení vánočního stromu v neurčitý čas, aby proběhlo bez účasti veřejnosti. Radnice ruší i plánovaný kulturní program. „Původní nápad byl uskutečnit aspoň oficiální rozsvícení stromku bez dalšího programu. Nicméně okolnosti nás donutily i toto zrušit. Stromek bude tedy rozsvícen v neznámý čas. Je to z toho důvodu, abychom nebyli obviněni, že něco organizujeme. Plánovali jsme také vystoupení dětí z králodvorské základní školy, to se ale rovněž z důvodu karantén neuskuteční,“ vysvětlil starosta města Petr Vychodil.

Jen co radnice vyvěsila oznámení na svém facebookovém účtu, reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Alespoň rozsvícení stromečku u radnice jste mohli nechat. Vždyť budou všichni venku,“ napsala například Veronika Segečová.

Z výsadby stromů v parku Na Paloučku v Berouně.
Berounská zeleň úspěšně dokončila důležitou etapu v budování komunitního parku

Zrušit se také musela připravovaná benefiční prodejní akce. „Hodně mě mrzí, že jsme měli nakoupené hrnečky, které jsme chtěli prodávat a celý výtěžek věnovat nemocnému chlapci. Prodej jsme tedy přesunuli do podatelny v knihovně, Budky.café a do restaurace na hale. Zda předání šeku proběhne veřejně, či ne, o tom si poté rozhodne maminka chlapce,“ dodal starosta.

Nad trhy v Berouně visí otazník

Králův Dvůr vánoční trhy nepořádá a občané města, stejně tak jako obyvatelé řady dalších okolních obcí, mají ve zvyku navštěvovat tradiční trhy, které se pořádají na berounském Husově náměstí. Nad nimi se ovšem v tuto chvíli vznáší otazník, jak potvrdila starostka Berouna Soňa Chalupová. „Jsme odhodlaní realizovat berounský advent tak, jak nám situace dovolí. V současné době řešíme, za jakých podmínek bude možné pořádat vánoční tržnici a kolotoč v horní části Husova náměstí. O jejich provozu, stejně jako o provozu umělého kluziště v centru města, dáme včas vědět,“ uvedla starostka.

Nedělní rozsvícení stromu v Berouně taktéž pozbyde oficialit a proběhne v neurčitý čas, aby se předešlo většímu shromažďování. „Z důvodu vládních nařízení jsme nuceni zrušit plánovaný program chystaný na první adventní neděli. Přesto jsme se pokusili alespoň v mezích možností přichystat advent na Husově náměstí. Berouňané se tak mohou těšit na tradiční výzdobu včetně stromu s novým osvětlením, nebude chybět betlém, Ježíškova kancelář, zvonička a živý betlém se zvířátky z farmy,“ uvedla starostka Berouna Soňa Chalupová.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Nutit zdravotníky k boji s covidem kraj nemíní. Chce je přesvědčit a zaplatit

Lidé nicméně, stejně jako minulý rok, mohou rozsvícení sledovat online na městském YouTube kanálu. „Plánujeme natočit i pozdrav vedení města. O první adventní neděli bude navíc k vidění obří loutka čerta divadla Kvelb. Loutky lidé najdou na travnaté ploše ve spodní části Havlíčkovy ulice, druhou pak na prostranství před Hvězdou,“ dodala Jitka Soukupová, vedoucí oddělení komunikace a vnějších vztahů.