Stromořadí mezi Osovem a Lážovicemi je částečně upraveno. „Těžká technika zajistila prořez suchých větví pouze ze strany silnice. Do polí nebylo prozatím možné vjet. Půda je mokrá a auta by se do terénu bořila,“ popsal pracovník správy a údržby silnic s tím, že jsou odstraňovány nejen suché části vzrostlých stromů, ale poražen byl i suchý strom. „Od té doby, co vichřice vyvrátila několik stromů, které dokázaly zabít i člověka, je postup při získávání povolení k odstranění těchto nebezpečných stromů jednodušší,“ uvedl zaměstnanec Správy a údržby silnic Kladno s tím, že úprava aleje nejen oživí vzrostlé stromy, ale umožní i snadnější průjezd nákladním automobilům.


Obce mají k úpravě zeleně odlišný přístup
Alej je částečně upravena mezi Osovem a Lážovicemi. Obce si zajišťují údržbu stromů, které se nacházejí na jejich katastrálním území. „V současné době je na velké úpravy již pozdě. Snažíme se však stromy podél komunikací upravovat průběžně a tím zajistit větší přehlednost a bezpečnost na silnicích,“ popsal starosta obce Lážovice Jiří Budil. „Začali jsme prořezávat křoviny i za obcí. V zatáčce před Lážovicemi probíhaly srnky křovím a řidiči neměli možnost je vidět. Hrozilo tak nebezpečí srážky,“ objasnil Jiří Budil.


Opačný konec stromořadí zasahuje až do Osova. Alej v Osově však katastrálně náleží obci Skřipel. Budoucnost stromů je zde nejistá. Zástupci Skřiple s jejich údržbou prozatím nepočítají. „To máme na starosti my? Na úpravu aleje v Osově nemáme dost finančních prostředků,“ reagoval starosta Skřiple Stanislav Cajthaml. Nakonec však řešení našel. „Poradíme se se zastupiteli Skřiple a musíme se do úpravy stromořadí v Osově pustit,“ dodal Stanislav Cajthaml.


Podle ochránců přírody se kácení stromů i jejich údržba může provádět od října do března. „Právě končí vegetační klid. Teď už bychom řezali do živého,“ vysvětlil Aleš Lőw, který se zabává ochranou přírody a památek a dodal, že suché stromy se však mohou kácet po celý rok.


Údržba zeleně vyjde například obec Skřipel na několik desítek tisíc korun ročně. „Dvacet tisíc korun nás stojí pohonné hmoty. Další finanční prostředky jsme vložili do nákupu techniky. Pořídili jsme si motorovou pilu, křovinořez a sekačku,“ upřesnil starosta Lážovic. Obec k údržbě zeleně využívá i spolupráce s úřadem práce. „Pracovní sílu nám poskytl Úřad práce Beroun. Pro malé obce jako my je to veliká výhoda. Obec hradí pouze pravidelné poplatky,“ dodal Budil s tím, že Lážovice plánují výsadbu nové aleje na obecní cestě. „Vysadíme topoly, nebo břízy,“ upřesnil starosta. Nové stromořadí vyjde obec na dvě stě tisíc korun. Lážovice chtějí využít dotačních programů.