Než to spláchneš do odpadu, popřemýšlej o dopadu! Tak zní slogan vítězné grafiky posledního ročníku soutěže Doodpadu aneb Co do kanalizace nepatří. Projekt se od roku 2014 zaměřuje na osvětu v oblasti nakládání s odpadní vodou. Letos se v jeho rámci koná už třetí ročník soutěže s podtitulem To fakt nevyčistíš.

Úkolem soutěžících je vymyslet společenskou deskovou, karetní hru, případně herní aplikaci na téma Co do kanalizace nepatří. Hru mohou vyrobit, v případě elektronických herních aplikací detailně popsat a odevzdat do 17. února 2019.

Pozor, do poloviny prosince je ale třeba se zaregistrovat na www.doodpadu.cz, protože na pozdější registrace nebude pořadatel soutěže brát zřetel. Soutěž je určená třídním kolektivům a její pravidla i postup pro přihlášení najdou zájemci na webových stránkách projektu a také na facebooku.

„Jsme velice zvědaví na výsledek. Zatímco v předchozích ročnících soutěžící vytvářeli videa a grafiku, tentokrát jsme sáhli do úplně jiné oblasti. Středoškoláci jsou tvořiví a hraví a jistě nás i tentokrát příjemně překvapí,“ řekl za organizátory ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Beroun Jiří Paul.

Dodal, že vítěz celorepublikového klání bude vyhlášen v březnu příštího roku u příležitosti Světového dne vody. Vítězné práce předchozích ročníků si mohou zájemci prohlédnout na facebooku, nebo na youtube.

Toaleta není odpadkový koš

Projekt Doodpadu aneb Co do kanalizace nepatří“ odstartovaly v České republice před pěti lety společnosti, které se zaměřuje na provozování vodohospodářského majetku měst a obcí. Kromě dodávek pitné vody zajišťují i čištění odpadních vod.

„Bohužel, v odpadní vodě, a tedy i v kanalizaci, velmi často končí předměty a látky, které do ní nepatří. Nejenže poškozují kanalizační potrubí a další zařízení, ale také zvyšují náklady na čištění odpadních vod. Toaleta není odpadkový koš! I to je jedno z klíčových témat, kterým se program Doodpadu zabývá. Tím, že něco vyhodíme nebo vylijeme do záchodu či dřezu, totiž problém nemizí, ale začíntá,“ vysvětlil Jiří Paul.

Vzhledem k tomu, že se blíží vánoční svátky, které jsou spojeny s vařením, smažením a pečením, měli by se nad tím, co vylévají do odpadu, zamyslet i lidé. Omastek, který po smažení řízků někdo vyleje do záchodu či dřezu, dokáže vodohospodářům způsobit velké problémy.