Někteří zastupitelé úpravu školy vítají. Je to podle nich nejen ochrana budovy před chátráním, ale i šance přilákat do místní školy co nejvíce žáků. Najdou se však i takoví, kteří do rozšíření školy peníze vkládat nechtějí.

Starosta obce patří k té první skupině. „Budova je stará sedmdesát šest let. Dosud se neopravovala a je to znát. Například ve velmi špatném stavu je střecha, do školy zatéká,“ konstatoval starosta Suchomast Josef Štěpán.

Suchomastští si nechali vypracovat na úpravu školy audit. „Zateplení vyjde na pět milionů korun, oprava střechy na 1,5 milionu a přístavba dvou tříd přibližně na 2,5 milionu,“ konstatoval starosta Suchomast. „Vhodná by byla varianta, při které bychom nechali postavit mansardovou střechu. Tím by mohly v budově vzniknout další dvě třídy,“ upřesnil Josef Štěpán.

Bezpečnost žáků

Podle něj by do nového podkroví budovy mohly být přestěhované počítačové třídy. Děti by tak měly vyučování v jedné budově a zvětšila by se jejich bezpečnost. „Tím bychom omezili přecházení dětí přes silnici,“ vysvětlil Štěpán s tím, že tyto učebny se nyní nacházejí v protější budově školy. Přes komunikaci by pak žáci chodili pouze na obědy.

Někteří zastupitelé by úpravy školy nejraději omezili. „Souhlasím se zateplením, výměnou oken i renovací šaten. Dávat další miliony do nových dvou tříd, to není dobrý nápad,“ uvedla zastupitelka Polcarová.

Zastupitelé Suchomast hodlají hlasovat o úpravě budovy místní školy na veřejném jednání ještě v letošním roce. Následně by rádi požádali o dotační podporu.