Obyvatelé Suchomast se obávají, že jejich cesta za lékařem bude obtížnější, než tomu bylo dosud. „Do ordinace jsme mohli docházet v pondělí i ve středu, a to vždy odpoledne. Nyní k nám bude doktor dojíždět asi jen jeden den v týdnu, a to v pondělí. Nikdo nám ale o změnách nic neřekl, jen lidé několikrát narazili na zavřené dveře ordinace. Čekali tady i hodinu a půl zbytečně,“ uvedla šestašedesátiletá Růžena Jivická ze Suchomast.

Zatím vše při starém

Podle lékařky, která do Suchomast dojíždí již několik let, se zatím nic nemění. „Je pravda, že jsme několikrát nemohli do obce přijet kvůli zástupu. Dalším důvodem bylo například velké množství pacientů v Králově Dvoře, kde ordinuji před odjezdem do Suchomast. Ve všech případech jsem však na změnu upozornila suchomastského starostu. V obci budu dál ordinovat dvakrát v týdnu. Případné změny mohou nastat až po jednání lékařské komory,“ konstatovala lékařka.

Špatná komunikace

Zástupci Suchomast si však stěžují na špatnou komunikaci. Nesouhlasí s tím, že by byli vždy o nepřítomnosti lékaře předem informování. Navíc jsou proti další novince, podle které by se lidé měli k lékaři objednávat. „Upozorňuje na to pacienty informace na dveřích ordinace. Lidé přeci nemohou vědět, kdy onemocní,“ řekl starosta Suchomast Josef Štěpán. „Navíc jsem se na kontaktní místa nemohl několikrát dovolat, a to v různých dnech v týdnu,“ doplnil starosta.

Nemocní mají přednost

Objednávky neplatí pro akutní případy. „Objednávání klient je požadavek zdravotní pojišťovny. A to převážně pro chronické pacienty, kteří potřebují předepsat léky Akutní případy však v každém případě řešíme přednostním vyšetřením,“ konstatovala lékařka s tím, že pacienti ze Suchomast jsou někdy objednáváni i do zdravotního střediska v Králově Dvoře. „Jedná se pouze o klienty, kterým odebíráme krev,“ vysvětlila lékařka.

Společné jednání

Suchomastští by rádi zachovali pondělní a středeční ordinační dny. „Roční náklady na provoz ordinace dosahují téměř šedesáti tisíc korun. Tím, že by byla ordinace v provozu jeden den v týdnu, by se náklady nesnížily. Tyto místnosti vytápíme po celý týden,“ uzavřel starosta.

Potřebu lékaře v obci tedy posoudí lékařská komora. Více informací by však obyvatelé Suchomast mohli získat již na veřejném jednání zastupitelstva a praktického lékaře, které se uskuteční v pondělí 1. února.