V době mezi rokem 1798 a 1800, při Napoleonských válkách, přešlo Čechami do Německa a Itálie a zpět po několika trasách kolem padesát tisíc ruských vojáků pod velením generála Suvorovova. Byli spojenci Rakouska v rámci protinapoleonské koalice. Například pluk donských kozáků nocoval několik týdnů ve vsích na okraji brdských lesů. „Počítám, že na kraji pole je pochováno nejméně sto ruských a ukrajinských vojáků, tedy kozáků.

O zimování vojsk generála Suvorova v Žebráku a jeho okolí jsou uvedeny informace kromě historického okénka v žebráckém zpravodaji také ve Vorlově kronice. Zde je i zmínka o pochování zemřelých vojáků, kteří nemohli být kvůli jinému vyznání umístěni na katolickém hřbitově, a tak byli pochováni mimo něj,“ uvedl Petr Zemánek s tím, že před světovou válkou a i po ní se pokoušel žebrácký stavitel Bílý kapličku sv. Blažeje obnovit.

V městské galerii Holandský dům v Berouně v pondělí začala výstava fotografií Pavla Palusky nazvaná Sport ve fotografii.
Pavel Paluska vystavuje v Holandském domě

Petr Zemánek se už dvacet let snaží místu zachovat jeho pietní význam. „V roce 1997 jsem se s tatínkem rozhodl o připomenutí místa U Blažeje. Podařilo se nám koupit a umístit zde litinový křížek. Křížek U Blažeje ale vydržel necelý rok. Pak ho někdo podřezal nebo urazil. V roce 1998 jsme proto s přáteli na stejné místo instalovali výraznější nový křížek s pískovcovým soklem. Ani tentokrát tam křížek nevydržel dlouho. Zůstal jenom pískovcový sokl,“ popsal historii křížku kastelán Točníka.

Pachatele hrůzného činu tenkrát dopadli a přinutili ho, aby odřezaný křížek vrátil. „Nedal se však druhotně použít,“ upozornil Petr Zemánek.

Současný kříž, který bude v sobotu vysvěcen, je tedy už třetí v pořadí. Nový dřevěný pravoslavný kříž financoval Národní památkový ústav a vyrobil ho Jiří Jaroš ze Bzové, kterému pomáhal bývalý žebrácký občan Jan Douša. „Vztyčit kříž nám pomáhal Libor Vašek z Točníka a Jaroš starší. ze Bzové. Popisnou smaltovou cedulku nám vyrobila firma z Oseka. Text je můj,“ vysvětlil kastelán.

Ilustrační snímek.
Městská doprava zdarma, možná už za pár týdnů