„My jsme se s manželem brali v hřebčíně. Kamarádi se nám smáli, ale my máme oba koně velmi rádi. Po obřadu jsme se i se svědky vydali na projížďku. Pro nás to bylo symbolické místo. V hřebčíně jsme se spolu poznali a zamilovali se do sebe. Nápad to byl manžela a velmi často na naši netradiční veselku vzpomínáme. Letos v září v hřebčíně oslavíme první jubileum. Máme páté výročí,“ popsala svoji veselku Klára Matějová.

Karlštejnská matrikářka Magdaléna Kasíková se díky netradičním svatbám stala vzduchoplavkyní. „Ve vzduchu oddávám při letu v balónu páry hodně často. Už jsem si na to netradiční prostředí zvykla. V lomu Amerika jsem měla také několik svateb. Bylo jich více než deset,“ uvedla karlštejnská matrikářka s tím, že už také oddávala snoubence na hradě, na pastvinách, loukách a dokonce pod vodou. „Jednou jsem oddávala potapěče. Řekli si ano na svém oblíbeném místě,“ poznamenala Magdaléna Kasíková.

Netradiční svatby v Berouně jsou spíše výjimečnou záležitostí. Pokud již pár zažádá o obřad mimo berounskou radnici, jedná se většinou o svatby na zahradách. Podle slov matrikářky Městského úřadu v Berouně se v posledních letech ale zvyšuje zájem o církevní sňatky.Ale i přesto se i v Berouně občas najdou páry, které svůj sňatek chtějí stvrdit netradičním způsobem. Výběr většinou souvisí s jejich koníčkem. A tak i v Berouně oddávali pod vodou. Milovníci potápění si zvolili berounské koupaliště, kde část obřadu probíhala pod vodou. Horolezecký pár si zase zvolil oblíbený lom Alkazar. Oddávající naštěstí tenkrát nemusel šplhat po laně za snoubenci na skálu. Obřad se konal na pevné zemi. Zajímavá svatba byla například i na berounské rozhledně, kterou si dvojice zvolila proto, že se na Městské hoře seznámila.

„Většina svateb se uzavírá v obřadní síni. Mimo úřad jsme oddávali jen dvakrát. Z toho se jedna uskutečnila v Rabasově galerii a druhá v jedné z rakovnických restaurací,“ sdělila matrikářka Městského úřadu v Rakovníku Miroslava Hůlková. Podle jejího vyjádření mají na Rakovnicku lidé zájem o netradiční svatby zejména v přírodě. „Jedna se konala v obci Skřivaň a jedna v obci Senec U Seneckého rybníka ,“ doplnila Hůlková.

Za to v Roztokách se svatby v obřadní síni téměř nekonají. „Za poslední čtyři roky oddáváme páry jedině mimo obřadní síň,“ uvedla starostka obce Roztoky Lenka Peterková. Ročně úřad oddá zhruba dva páry, a ty si vždy vyberou ke svatbě nějaké soukromé místo v okolí. „Páry jsme oddávali na soukromých pozemcích, a to v lese u chaty, na břehu rybníka, na zahradě zámečku Leontýn, nebo například na Višňové na malém ostrůvku u břehu řeky Berounky, na který svatebčané došli bosou nohou,“ prozradila Lenka Peterková.