Osmičky v tomto datu vyvolaly svatební šílenství. Již před rokem si snoubenci na matrikách začali zamlouvat termín. O 8. 8. 2008 byl na Karlštejně ohromný zájem. „Takový nápor jsme dlouho nezažili. Dnes oddáváme patnáct párů. Většina bude mít svatbu v obřadní síni hradu, další je v hotelu Mlýn a na louce U Křížku, odkud je krásný výhled na Karlštejn,“ uvedla tamní matrikářka Eva Cubrová.

Většina novomanželů jsou Češi, ale své „DA“ si řeknou i tři páry z Ruska. Poslední svatba se koná v osm hodin večer. „Jiný termín už na ně nezbyl. Ale nakonec si řekli, že je v tom určitá symbolika,“ dodala matrikářka.

Kdo si nestihl rezervovat dnešní datum, už se poohlíží po dalším lukrativním termínu. „Je to neuvěřitelné, ale máme zamluvené svatby už na 9. 9. 2009. Nepamatuji se, že by dříve byl o zvláštní data takový zájem, jako v posledních letech,“ dodala Eva Cubrová.

Ani v Hořovicích si dnes na matrice neodpočinou. „Máme připravených jedenáct svateb, navíc jedna byla odhlášena. Jindy jich bývá kolem pěti.“ , sdělila hořovická matrikářka Litošová.

Jeden pár bude oddán v zámeckém parku a poslední obřad se uskuteční dokonce v zahradě na soukromém pozemku.

Netradiční místa si páry pro obřady vybírají stále častěji. Zahrady a parky nejsou pro oddávající ničím novým. Hořovičtí oddávající nejraději vzpomínají na svatbu v Libomyšli v Hávově Mlýně.

NumeroložkaRůžena Šamanová se domnívá, že na zajímavém datu lpí spíše muži. „Je to jednoduché, datum 8. 8. 2008 nebo 9. 9. 2009 si zapamatují a nezapomenou na výročí,“ směje se numeroložka. Podle jejích slov je dnešní datum k sňatku vhodné. „Svatba bude na úrovni, bez problémů. Lidé, kteří si vybrali tento den, jsou společenští a citliví. Zda jim svazek vydrží, záleží na každém jednotlivci,“ dodala numeroložka.

Petra Lišková, Vojtěch Plecitý