Ministerstvo zahraničních věcí ihned vydalo doporučení, aby Češi nejezdili v současné době do Bruselu. Bohužel teroristické útoky se nevyhýbají asi dalších oblíbeným turistickým cílům Čechů. Co na současný stav říká zkušený majitel berounské cestovní kanceláře Radek Beňo? Jak se podle něj současná situace v Evropě i ve světě odráží na výběru destinací pro dovolenou? O tom jsme hovořili s Radkem Beňo.

Už někdo reagoval na výzvu ministerstva zahraničí a odhlásil si zájezd do Bruselu?
Naštěstí není Brusel častým cílem cestovatelů. Měli jsme jen klienty, kteří v Bruselu pár hodin před atentátem přestupovali na jiný let. Pokud bychom měli prodaný Brusel, určitě bychom klientům zájezd zrušili a vrátili peníze. Prodány jsou spíše zájezdy do Paříže. Klienti zatím vyčkávají na další vývoj, ale řekl bych, že už vše vnímají klidněji než například při loňském útoku mladého střelce v Tunisku.

Jak vy osobně jako zkušený prodejce zájezdů vnímáte toto doporučení ministerstva zahraničí?
S doporučením MZV necestovat teď do Belgie souhlasíme a chápeme to. To, co se stalo, se nemůže přehlížet a tvářit se, že se nic neděje. Bude velmi těžké odstranit ze společnosti toto zlo.

Sledujete v poslední době, že by si lidé vybírali destinace podle určitého stupně bezpečí, respektive že opadá zájem o místa, kde docházelo nebo dochází k teroristickým útokům, mám na mysli např. Egypt, Turecko…
Egypt je celoroční destinace, proto máme už hodně klientů, kteří se za poslední 3 měsíce odsud vrátili a byli naprosto spokojeni. Na plážích byli skoro sami a moře a bazény jen pro sebe. U Turecka je propad prodeje oproti loňsku větší. Lidé čekají na poslední chvíli. Loni bylo Turecko jednou z nejoblíbenějších destinací. Za perfektní služby all inclusive v hotelu s aquaparkem přímo na pláži nedali moc peněz. Letos samozřejmě klienti vybírají více podle bezpečnosti. Vede Bulharsko, Španělsko, ale i klidné řecké ostrovy bez běženců. Stoupá prodej zájezdů do exotiky i v letních měsících, což v takovém množství dříve nebylo. Oblíbená je například Dominikánská republika nebo Kuba, kde je i v červenci nádherné počasí.

Co byste doporučil těm, kteří se vydávají na místě, kde hrozí zvýšení riziko nějakého útoku?
Doporučuji se registrovat v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky). Nic to nestojí a v případě problémů dostáváte užitečné rady a pomoc nejen vy, ale i rodina. Možná to zní až děsivě, ale některá doporučení, které dáváme klientům, budou za chvíli nutná i u nás doma. Svět se mění, ale to neznamená, že bychom si nemohli užívat života cestováním. Naopak, cestování bude jedním z mála věcí, při kterém můžete na čas zapomenout na problémy dnešní doby. Věřte mi. Není nad to si zaletět z neklidné střední Evropy vyčistit hlavu třeba na ostrov Zakynthos nebo do jedné z nejbezpečnějších zemí Spojených Arabských Emirátů.

Jak vy osobně hodnotíte současnou situaci v Evropě jako majitel cestovní kanceláře?
Současný vývoj v Evropě podle mě odráží nezodpovědný přístup a pohodlnost dnešních politiků, kteří špatně odhadli situaci. Až skončí jejich období, nahradí je mnohem tvrdší radikální politici, čehož se taky bojím. Soužití více kultur je možné, ale za předpokladu, že host toleruje pravidla domácího. Pokud se tak neděje, nejde nad tím přivírat oči. Přináší to strach a obavy lidí. To, že je cestovní ruch jedním z mnoha oborů, které to negativně ovlivňuje, nemusím ani zmiňovat.