Nedostatečnou kapacitu mateřské školy, katastrofický stav oken v budově obecního úřadu a mateřské školy vyřešily Svinaře projektem revitalizace návsi. Do něj patří i přesunutí autobusové zastávky a výstavba chodníků. „Letos v lednu jsme obdrželi dotaci ve výši 1,8 milionu korun. Finanční prostředky zajistí výměnu střechy a opravíme venkovní plášť budovy,“ sdělil starosta Svinař Vladimír Roztočil.


Školka nepřijala osmnáct dětí

Finanční spoluúčast obce na revitalizaci návsi je 3,5 milionu korun. Projekt totiž zajistí i rozšíření kapacity mateřské školy. „Ta je dvacet čtyři dětí. U zápisu jsme letos museli odmítnout osmnáct dětí,“ uvedl Vladimír Roztočil. „Rozdělením tělocvičny získáme další třídu. Projekt počítá i s rekonstrukcí toalet,“ doplnil starosta.


Nedostatečnou kapacitu svinařské mateřinky potvrzuje i její ředitelka. „Už se těšíme, až budeme mít o třídu víc. Navíc máme i dostatečně velikou kuchyni. Dokoupí se pouze větší sporák a přepravní vozík,“ vysvětlila Jana Saneistrová.
Změny ve školce vítají i maminky. „Moje dítě je zatím malé. Do školky nechodí. Jsem však ráda, že pro něj bude ve Svinařích místo,“ uvedla jedna z obyvatelek obce.