Majitel svinařského zámku Jiří Nosek se pustil před 6 lety do jeho rekonstrukce. Pokusil se tak zachránit kulturní památku před jejím rozpadem. Po dokončení renovace by se měl svinařský zámek stát kulturním centrem, neměl by tu chybět například divadelní sál a výstavní síně. I když opravy nejsou v současné době dokončeny, zámek Svinaře se stal místem každoročního setkání nejen kovářů a zámečníků. V sobotu a neděli se zde uskuteční již 6. ročník Svinařského řetězení. Tradiční akci Jiří Nosek přiblížil v rozhovoru.

Kdy a kde se zrodila myšlenka Svinařského řetězení?

Myšlenka Svinařského řetězení se zrodila již před šesti lety. S nápadem pravidelných kovářských setkání, která by byla přístupna i veřejnosti přišel náš soused pan Jiří Piskáček, významný kovář a podkovář. Společně jsme myšlenku dále rozvedli vymysleli i název.

Má název „řetězení“ svůj zvláštní význam?

Řetězení by mělo symbolizovat setkávání a spojování lidí. Ale i výroba článku řetězu zde hraje svou úlohu. Kdysi se kvalita mistra kovářského posuzovala podle kvality, pevnosti i zdobnosti právě článku řetězu. Na našem Řetězení má každý mistr možnost takový článek zhotovit a návštěvníci pak posoudit jeho dílo.

Co návštěvníky akce čeká?

Zajímavostmi letošního ročníku budou ve větší míře ukázky podkování koní, kovářské operace s výkladem a souběžná výstava tentokrát Střední Školy Řemesel z Třebíče s maturitními pracemi jejích studentů. Místo průřezové výstavy, která se v minulých letech pořádala jednotlivým významným kovářům a kovářským firmám bude letos výstava prací členů Společenstva uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska. Při Řetězení se bude také konat již po několikáté i divoký sraz dráteníků.
U kovářských pracovištích budou mít účastníci rozmístěny i vlastní výrobky, které se v některých případech dají i zakoupit. Při podkování koní bude postup vždy komentován renomovaným věci znalým podkovářem. Kovářské operace si zájemci mohou i sami v případě zájmu vyzkoušet.

Jaký bude v letošní roce doplňkový program?

Z doplňkových akcí bude opět v provozu důlní vláček ovšem prodloužený o 200 metrů a o tunel. Klasicky nebude chybět hod kovadlinou a hod podkovou na cíl, jak pro kováře, tak i pro návštěvníky. Tradičně budou i drobné kovářské suvenýry a stylový jarmark. K poslechu v sobotu od 11 hodin zahraje skupina Tango Band a vokální skupina True Harmony, jejichž koncert začíná v sobotu v 15 hodin. Zajímavostí určitě bude i práce dřevořezbáře Michala Sýkory, který vytvoří během akce ze starého suchého dubu na břehu zámeckého potoka, sochu Madony, ochránkyně zámeckého parku. Celou akci také budou doprovázet výstavy mladých umělců - obrazy Soni Špidlové, obrazy Ivy Fialové, fotografie Jarmily Zedníkové, grafiky Ludmily Vaňkové-Svozilové, linoryty Karin Onderkové a šatů Ireny Staňkové. Na děti pak vedle důlního vláčku čeká park plný her, soutěží a zábavy, který bude organizovat Domeček Hořovice. V sobotu ve 14 hodin bude také pokřtěno 82 minutové DVD Historie a současnost obce Svinaře, které obsahuje i kopie obecní a školní kroniky a fotografie z těchto kronik.

Budete v tradici pokračovat i v příštích letech?

Za organizační tým mohu přislíbit, že v akci budeme rádi pokračovat i v dalších letech. Motivací je pro nás dosavadní vzrůstající zájem návštěvníků.