Velký zájem o letní tábory potvrzují v Táborovém klubu Zálesák Liteň, který pobyty pro děti v přírodě pořádá už přes půl století. Letos musela být pro velký zájem dokonce navýšena kapacita. A i tak už je naplněna.

Rodiče mohou přihlašovat děti jen jako náhradníky. Podle zkušeností z minulých ročníků je ovšem naděje, že se nějaká místa uvolní. „Stává se, že ze zdravotních nebo rodinných důvodů nemohou dvě až tři děti na tábor odjet,“ uvedla hlavní vedoucí tábora Štěpánka Doubková.

Třítýdenní pobyt v Údolí potoka Javornice na Křivoklátsku, kam liteňští zálesáci jezdí už přes padesát let, stojí 5,5 tisíce korun. Letos se tábor uskuteční od 16. července do 5. srpna.

Šest volných míst nabízí T. J. Sokol Komárov, přijímá přitom i děti, které nejsou členy Sokola. Pro ty platí cena 5,5 tisíce korun. Hlavním vedoucím tábora, který se už po léta koná ve Lhotě pod Radčem, je Jaroslav Kocourek. „Tábor pořádáme ještě klasicky, jako tomu bývalo před lety - tedy hezky v přírodě bez elektřiny. Volno máme ještě ve druhém běhu, který proběhne v posledních dvou červencových týdnech,“ potvrdila jednatelka komárovských sokolů Olga Kleknerová.

Na příměstských táborech stále volná místa

Nejvíce, přes dvacet volných míst, stále nabízí Dům dětí a mládeže (DDM) v Berouně, který letos pořádá dva turnusy pobytového tábora. První s podtitulem Hollywood, který se odehraje u Zbirožského potoka, se uskuteční od 30. července do 12. srpna. Cena je 7 200 korun. Druhý běh s podtitulem Robinsonovo dobrodružství proběhne od 13. do 23. srpna v areálu rekreačního střediska Hrachov. Cena je 6700 korun.

„V prvním turnusu máme k dispozici ještě kolem dvaceti míst, ve druhém turnusu zbývají dvě místa,“ uvedla ředitelka berounského DDM Petra Zavadilová.

Volná místa, zhruba kolem čtyřiceti, jsou podle ní i na příměstských táborech, které se konají v různých prázdninových termínech vždy od pondělí do pátku. Ceny se pohybují kolem tří tisíc korun za jedno dítě.

I rodiny s nižšími příjmy mají možnost na tábory dosáhnout - díky finanční pomoci. „Lidé se nám mohou ozvat a přes nadaci Darujeme kroužky lze získat příspěvek třeba právě i na tábory. Podmínkou je, že rodič nebo opatrovník pobírá od státu nějaký příspěvek v hmotné nouzi. V tomto případě mohou kontaktovat přímo mě a ráda jim s tím pomohu,“ připomněla ředitelka Zavadilová s tím, že v DDM pomohou rovněž s vyřízením potvrzení potřebných pro zdravotní pojišťovny a zaměstnavatele, které svým klientům a zaměstnancům na tábory dětí přispívají.

Beznadějně už jsou vyprodány například letní pobytové tábory, které pořádá středisko volného času Domeček Hořovice, nebo tábor Pionýrské skupiny Beroun 1.

Přehled táborů, které mají volná místa nebo přijímají náhradníky

Středisko volného času Domeček Hořovice – mohou se uvolnit 2 - 3 místa
Místo konání: Táborová základna na Zbirožském Potoce, Táborová základna Hlince

Táborový klub Zálesák Liteň (2. běh) – mohou se uvolnit 2 - 3 místa
Místo konání: Údolí potoka Javornice

Česká tábornická unie, T.K. Zálesák Liteň (1. běh) - může se uvolnit 1 místo
Místo konání: Údolí potoka Javornice

Letní tábor Berounka, Nižbor u Berouna, 2 volná místa
Místo konání: Nižbor

Letní tábor T. J. Sokol Komárov – 6 volných míst v 2. běhu
Místo konání: Lhota pod Radčem

Dům dětí a mládeže Beroun – přes 20 volných míst
Místo konání: Zbirožský Potok, rekreační středisko Hrachov

(Stav k 18. květnu 2023, je nezbytné ověřit si aktuální stav u pořadatele.)