Na letní tábor se letos možná některé děti vůbec nedostanou. Kapacita je totiž z osmdesáti procent zaplněná a několik volných míst může být již během pár týdnů definitivně obsazeno. Problém s nedostatečnou kapacitou řeší pořadatelé dětských táborů po celé České republice. Jak je tomu na Berounsku?
„Zatím máme přihlášeno 35 dětí a nějaká volná místa ještě máme, i když jich už není mnoho, asi pro osm zájemců.

K nám se hlásí většinou lidé, jejichž známí u nás měli děti a byli spokojeni, takže náš tábor doporučí. Není to tedy díky nějaké reklamě,“ řekl hlavní vedoucí Letního tábora Hlince Jan Houška. „Tento tábor, který stojí 2970 korun a je určen dětem po první třídě na základní škole, se bude konat popáté, ale já pojedu jako vedoucí již podvanácté. Děti pojedou do atraktivní lokality k Berounce, takže se mají na co těšit,“ uvedl Houška.

Pouze šest volných míst mají například také pořadatelé letního tábora v horském areálu Brčálník na Šumavě, který je velmi vhodný pro alergiky
a který každoročně pořádá Český Červený kříž v Berouně. „Podobné tábory děláme již od roku 1987, ale letos poprvé pojedeme na Šumavu. Tábor je určený alergikům a astmatikům, ale kromě toho, že děti se zdravotními problémy nemají takovou fyzickou zátěž, se tábor nijak neliší od těch ostatních. Jeho cena je 3500 korun,“ sdělila ředitelka Českého Červeného kříže v Berouně Jana Kučerová.

Odborníci se shodují, že letní tábory působí na děti vesměs pozitivně. Stejný názor má i výchovná poradkyně Markéta Jansová. „Letní dětské tábory jsou podle mě výborná příležitost k navazování nových kontaktů a k tomu, aby se dítě naučilo větší zodpovědnosti a osamostatnilo se. Dnes je navíc nabídka velice pestrá, takže si každý vybere to, co by pro něj bylo nejvhodnější. Rodičům bych tábor pro děti určitě doporučila,“ řekla výchovná poradkyně Markéta Jansová.

Tábor ve stylu indiánské vesnice mohou děti prožít na letním táboře U Vuršova mlýna v Manětíně, kde je však kapacita již z osmdesáti procent zaplněná. „Tábor pořádáme deset let a dětí rozhodně přibývá. Když jsme začínali, hlásilo se k nám třicet pět zájemců. Nyní je to okolo padesátky. Zatím jsme nikoho odmítat nemuseli, ale jak to bude v dalších letech, to nedokáži odhadnout,“ uvedla jedna z pořádajících Ivana Rychlá. Tábor U Vuršova mlýna bude podle ní jako každý rok na způsob indiánské vesnice a rodiče za své dítě zaplatí 3350 korun. „Jedná se o rodinný typ tábora, kdy jsou děti v pohodovém prostředí, kde je čeká plno hezkých zážitků,“ dodala Rychlá.

Pouhých deset volných míst mají také pořadatelé letního tábora na řece Střele, který má třicetiletou historii. „Dříve tábor pořádali naši rodiče
a my jsme tuto krásnou akci obnovili. Letos tedy pořádáme teprve druhý ročník. Přesto máme přihlášeno již čtyřicet dětí,“ řekla hlavní vedoucí tábora Daniela Hodaňová. Na děti zde čeká táborová hra Ostrov pokladů a cena pobytu činí 2900 korun.