Jak jste se dostala k výuce tance? Tančila jste už odmala?
Za mého mládí se netančil společenský tanec od dětství tak, jak tomu je dnes. Závodnímu tanci se moje generace většinou začala věnovat až po tanečních kurzech - stejně jako já. Moje první formační vystoupení, které jsem kdy vytvořila, bylo v šesté třídě na škole v přírodě. Shodou okolností v něm tančila tehdy ještě malá, dnes úspěšná modelka Tereza Maxová, jejíž maminka byla mou učitelkou přírodopisu. Tenkrát jsem si poprvé vyzkoušela, jaké to je někoho učit tančit. I když moje maminka vždy říkala, že jsem se s tímto talentem narodila.

Jak dlouho už se prostřednictvím tance živíte?
Reálně jsem se stala profesionálem v roce 1998 souběžně se založením našeho klubu, letos jsme oslavili 25. výročí existence. Tančím už bezmála 45 let. Věnuji se dětské přípravce, přípravě závodních párů, hobby tanci pro mládež a dospělé a vedu veřejné kurzy pro mládež a dospělé. V roce 1991 jsme spolu s Pavlem Kafkou a jeho sestrou Magdou začali s tanečními kurzy v Berouně v kulturním domě Plzeňka, kde byl tehdy vedoucím pan Frolík.

Lektorka tanců Romana Chvátalová: Beroun se roztančil | Video: Hájíčková Jana

Máte nějaká ocenění ze soutěží?
Mám zlaté, stříbrné i bronzové medaile z postupových soutěží, ale žádný významný titul. Velmi brzy jsem se stala matkou a tanec odložila na neurčito. Toho se dočkali až moji žáci. V Berouně vyrostlo od dětských let několik významných tanečních osobností, které na cestě k mimořádným úspěchům prošly u nás základy a postupovaly dále v péči různých trenérů v Česku i v zahraničí.

Můžete uvést konkrétní příklady?
Například Martin Houška byl jedním z prvních členů klubu, v jehož barvách také vytančil třídu M, nejvyšší možnou, s tehdejší partnerkou Lucií Chvátalovou. I když posléze v roce 2001 odešel, udržuje stále přátelské styky s domácím klubem a jeho odborné znalosti jsou pro nás přínosem. Je vicemistrem ČR ve standardních tancích v roce 2012. Monika Mihalíková jako desetiletá protančila čtyři roky v Berouně, byla dokonce mistryní ČR ve standardních tancích v roce 2004. Manželé Smělí se stali v barvách klubu vicemistry světa ve standardních tancích v roce 2013 v seniorské kategorii. Manželé Hálovi, senioři, tedy tanečníci nad 35 let, ve stejném roce na mistrovství ČR v našich barvách debutovali a nakonec mistrovský titul získali hned dvakrát, v letech 2016 a 2017. Tančili tehdy už v pražském klubu.

Kde všude vedete taneční kurzy?
Veřejné kurzy pro mládež vedeme ve čtvrtek v Berouně, ve Zdicích a v Žebráku v pátek.

Není to tak dávno, kdy středoškoláci museli rok čekat, protože byly všechny vaše kurzy obsazeny a vedl se pořadník. Je stále takový zájem?
Před patnácti lety jsme zpravidla vedli dvoje taneční kurzy, podzimní a jarní. Tehdy vlastnili kulturní dům Plzeňka Václav Beznoska a Pavla Palusková. Letos jsme se pro velký zájem k tomuto systému vrátili. Nejde o to kurz zvládnout, ale o prostor, který kulturní dům nabízí. Sál není příliš velký, na dnešní poměry Berouna je spíše malý. Proto není možné vyhovět všem žadatelům najednou. Přihlášky jsou s ročním předstihem, i dvouletým, když se na zájemce nedostane. Cena je 4 100 korun a nerozlišujeme mezi dívkou a chlapcem.

A kurzy pro dospělé?
Tyto kurzy vyučujeme ve Zdicích každé pondělí od 18.30 hodin začátečníky a od 20 hodin pokročilé. Dospělé kurzy mají většinou sedm lekcí a pár za ně zaplatí 4000 korun.

Všimla jsem si, že vám s kurzy pomáhá celá rodina.
Obě dcery vytančily nejvyšší taneční třídu M. Obě vystudovaly Trenérskou školu na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, a jsou tedy profesionálními trenérkami. Lucie působí jako trenér i učitel tance v kurzech pro mládež, Silvie se ubírá svou vlastní profesní cestou v zahraniční firmě, tanec má jen pro potěšení. Obě jsou však velmi důležitou součástí klubu stejně jako můj manžel, bez jehož technických znalostí bychom v dnešní době pokulhávali za moderním pojetím komunikace s veřejností. V životě jsem měla také pár šťastných setkání, která mi pomohla nadechnout se do moderního a zrychleného života, za což jsem vděčná. Jsme vskutku rodinná firma.

Řekla byste, že na Berounsku lidé rádi tančí?
Zodpovědně mohu říci, že Beroun se roztančil. Trvalo 25 možná i více let, než se Beroun nadechl k tanci. Odpovídá to politické změně a novému životnímu stylu. Když jsem se sem nastěhovala, plesy nevypadaly po taneční stránce příliš dobře. Kromě polky a valčíku se společenské tance nehrály. Dnes je naprosto jiná situace. Nemyslím si ovšem, že je Beroun výjimkou. Lidé mají více příležitostí a Praha s širokou nabídkou plesů není daleko.

Kam byste v nejbližší době pozvala veřejnost zatančit si?
Pořádáme Tančírny podle možností a volné kapacity sálu, a to v Berouně a ve Zdicích. Jednou ročně pořádáme také ples, vždy v dubnu ve zdickém kulturním domě.

Romana Chvátalová (58) je zakladatelkou Tanečního klubu v Berouně. Už pětadvacet let také pořádá Velkou cenu města Berouna ve společenském tanci. V dětství se věnovala gymnastice i atletice. Vystudovala Gymnázium v Ústí nad Labem, Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze (1991 - 1994) a Trenérskou školu na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze (2001 – 2003). Do Berouna se přestěhovala v roce 1984.