Letos se bankéři věnovali tématu bezpečného chování na internetu. Studenti třetích a čtvrtých ročníků se v on-line prostředí pohybují několik hodin denně. To bylo hlavním důvodem, proč se bankéři snažili středoškoláky upozornit na nebezpečí, která na ně číhají na internetu, naučit je rozpoznat hackerský útok a vysvětlit jim, jak jsou banky zabezpečeny.

Češi využívají ke správě svého účtu internetové bankovnictví rok od roku častěji. „Na rostoucích číslech mají výrazný podíl právě mladí lidé, středoškoláci a vysokoškoláci, proto se naše kampaň na tuto věkovou kategorii letos zaměřuje," uvádí k projektu Bankéři jdou do škol za Českou bankovní asociaci Tomáš Hládek.

Bankéři doprovodili workshopy názornými příklady útoků z praxe. „Přestože mají banky aplikace internetového a mobilního bankovnictví zabezpečeny velmi dobře, proti liknavosti a neinformovanosti klientů nic nezmohou. Mnoho lidí tak přijde o peníze svou vlastní nevědomostí či neopatrností," říká Tomáš Hládek.

Příkladem může být využívání stejného hesla pro bankovní účty, e-shopy, sociální sítě či diskuzní fóra. „Pokud lidé přijdou napadením své elektronické identity, například účtů na sociálních sítích nebo e-mailů o osobní informace, je to nemilé, ale když přijdou i o peníze, je to velký problém. Navíc, když se prokáže, že přišli o finanční prostředky vlastní vinou, nárok na kompenzaci škody nemají," upozornil Tomáš Hládek.